برای دانشگاه دفتر بخریم یا کلاسور؛ بررسی و مقایسه کامل

برای دانشگاه دفتر بخریم یا کلاسور

برای دانشگاه دفتر بخریم یا کلاسور سوالی است که بسیاری از دانشجویان جدیدالورود از خودشان می پرسند و شاید شما نیز دانشجو باشید و با سوال مشابهی مواجه شده اید. به هرحال دانشجویان دوست دارند برای مرتب نگه داشتن برگه ها و یادداشت های کلاسی خود بهترین گزینه را استفاده کنند.

یادداشت برداری و نوشتن جزوه برای دانشجویان بسیار اهمیت دارد و آنها باید این کار را به شکلی منظم انجام دهند. دانشجویانی که به مسئله تفاوت کلاسور یا دفتر توجه کافی ندارند، در زمان امتحان با مشکل مواجه می شوند. آنها ممکن است بخشی از نکات مهم امتحانی را در لابه لای یادداشت های پراکنده خود گم کنند. یک دفتر یا کلاسور خوب از این مشکلات جلوگیری کرده و سبب می‌شود همواره جزوه هایی منسجم داشته باشید.

در این نوشته، دفتر و کلاسورها  از جنبه های مختلف بررسی می‌شوند. در نهایت بر اساس این اطلاعات پاسخ به این سوال که برای دانشگاه دفتر بخریم یا کلاسور به خود مخاطب محول می‌شود.

برای دانشگاه دفتر بخریم یا کلاسور

 

کلاسور یا دفتر، کدامیک بهتر است؟ مقایسه از نظر تعریف و مفهوم

دفتر، مجموعه‌ای از صفحات کاغذی است که برای نوشتن، طراحی یا یادداشت‌برداری استفاده می‌شود. دفترها می‌توانند در اندازه‌های مختلف از جیبی گرفته تا بزرگ‌تر عرضه شوند و طبیعتا انواع بزرگ تر می‌توانند محتوای بیشتری را در خود جای دهند. صفحات آنها معمولاً توسط یک شیرازه یا فنر مرکزی در کنار هم قرار می‌گیرند و می توانند مانند یک کتاب باز و بسته شوند.

کلاسور نیز وسیله ای پوشه مانند و حاوی کاغذهایی است که به راحتی جدا شده و جایگزین می‌شوند. کلاسورها معمولا دارای سه یا چهار حلقه هستند که کاغذ را در جای خود نگه می‌دارند. آنها اندازه‌های متفاوتی دارند و مقدار مختلفی کاغذ را در خود جای می‌دهند. کلاسورها معمولاً برای سازماندهی و ذخیره اسناد، یادداشت‌های مدرسه و دانشگاه، گزارش‌های کاری یا مدارک شخصی استفاده می‌شوند. آنها را می‌توان با یک گیره یا زیپ، باز و بسته کرد. برخی از آنها دارای جیب یا تقسیم کننده هایی نیز هستند که به منظم نگه داشتن محتویات کلاسور کمک می‌کنند.

 

 

کلاسور بهتر است یا دفتر؟ مقایسه از نظر ظاهر و ابعاد

اگرچه معمولا هم از دفتر و هم از کلاسور برای یادداشت برداری استفاده می شود منتها این دو چند تفاوت اساسی با هم دارند. برای اینکه بدانیم دفتر بهتر است یا کلاسور باید این تفاوت ها را با هم مرور کنیم. اولین تفاوت در ظاهر آنهاست؛ یک دفتر و یک کلاسور دخترانه هر دو صفحاتی کاغذی دارند اما جلد یک کلاسور دخترانه که محبوب ترین مدل دفتر کلاسوری است، بسیار ضخیم تر از جلد یک دفتر می باشد. در بسیاری از موارد جلد کلاسورها از پلاستیک ساخته می شود و ضد آب است. منتها جلد یک دفتر الزاما از پلاستیک نیست و ممکن است کاغذی و نازک باشد.

علاوه بر این، ضخامت کلی کلاسورها اغلب بیشتر از یک دفتر است. نکته دیگر اینکه هر دو می توانند دارای قفل یا اتصالات مارپیچی در وسط باشند. اتصالاتی که صفحات کاغذ را در کنار هم نگه می دارند. منتها حلقه های مارپیچی یک کلاسور اغلب از فولاد ساخته شده اند و بزرگتر از حلقه های دفترهای فنری هستند.

 

کلاسور بهتر است یا دفتر

 

برای دانشگاه دفتر بخریم یا کلاسور؟ مقایسه عملکرد و قابلیت های کاربردی

در ادامه مبحث انتخاب دفتر یا کلاسور و مقایسه این دو، بیایید به یک تفاوت مهم دیگر نیز اشاره کنیم. بسیاری از دفترها به صورت دائمی بسته هستند و اگر کاغذی را از آنها جدا کنید دیگر نمی توانید دوباره آن را به دفتر اضافه کنید. منتها کلاسور ها کاغذهای منگنه شده را در خود جای می دهند. کاغذهایی که با باز کردن قفلِ وسطیِ کلاسور به آسانی قابل جداسازی و افزودن مجدد هستند. در نتیجه کلاسورها برای نگهداری کاغذهای پراکنده عالی هستند، اما برای یادداشت برداری در حال حرکت طراحی نشده اند. کلاسورها حجیم هستند و حمل آنها دشوارتر است و برای دانش‌آموزان یا افرادی که نیاز به یادداشت برداری مداوم دارند تا حدی ناخوشایند هستند. دفترها از این جهت برای یادداشت برداری مناسب تر هستند. منتها نباید از دفترها به عنوان محل ذخیره سازی کاغذهای پراکنده استفاده کنید. این نوع استفاده می تواند منجر به بی نظمی و از دست دادن اطلاعات مهم شود.

 

انتخاب دفتر یا کلاسور بر اساس نوع فعالیت های دانشجویی

در محیط های آکادمیک، دانشجویان در طول هر روز تحصیلی فعالیت های مختلفی را انجام می دهند. فعالیت‌هایی که پاسخ به سوال پر تکرار این نوشته یعنی «برای دانشگاه دفتر بخریم یا کلاسور؟ » را همچنان به صورت یک چالش باقی می گذارند. مثلا برخی از دروس به صورت تئوری هستند و نیاز به یادداشت برداری سریع دارند. برای این شرایط یک دفتر یا حتی یک دفترچه کوچک گزینه بهتری از یک کلاسور سنگین و بزرگ است. زیرا دفتر، امکان یادداشت برداری سریع و آسان تر را فراهم می کند و  به اندازه کافی قابل حمل است. همچنین در کلاس های عملی و گردش های علمی نیز اغلب دانشجویان باید مطالب آموزشی را حتی به صورت سرپا و در حین حرکت یادداشت برداری کنند. در این وضعیت ها بهتر است از یک دفتر سبک استفاده کنند.

 

استفاده از دفتر یا کلاسور بر اساس نوع فعالیت دانشجویی

 

با این حال، مطمئنا یک کلاسور برای سازماندهی جزوات، برنامه های درسی و چک کردن وظایف در پروژه های دانشجویی مناسب تر است. مثلا فرض کنید در حال انجام یک سمینار هستید و نیاز به کل مطالب آموزشی تدریس شده در حین ارائه سمینار دارید. همچنین ممکن است چند امتحان پشت سرهم داشته باشید و قصد داشته باشید قبل از شروع امتحانات مطالب را مرور کنید. مطمئنا بهتر است جزوه کامل امتحانات را که در کلاسور خود جمع آوری کرده اید با خود داشته باشید. در برخی از دروس آزمایشگاهی نیز ضرورت دارد که  متغیرهای مختلف آزمایشات با مطالب تدریس شده مطابقت داده شوند و اصطلاحا چک شوند.  مطالبی که بهتر است به صورت منسجم همه آنها را در یک کلاسور با خود داشته باشید.

 

تفاوت کلاسور و دفتر کلاسوری

تا اینجا سوال محوری این نوشته این بود که برای دانشگاه دفتر بخریم یا کلاسور؟ با مطالبی که بیان شد متوجه می شوید که پاسخ به این سوال و انتخاب بین این دو به عوامل مختلفی بستگی دارد. به علاوه ترجیحات شخصی نیز عاملی کلیدی در انتخاب بین این دو مورد هستند. برخی از افراد ممکن است سادگی و قابل حمل بودن یک دفتر را ترجیح دهند، در حالی که برخی دیگر ممکن است انعطاف پذیری و سازماندهی یک کلاسور را دوست داشته باشند. با این حال، یک کلاسور می تواند در درازمدت انتخاب پایدارتری باشد، زیرا صفحات آن را می‌توانید جایگزین کنید و از خود کلاسور برای مدت بیشتری استفاده کنید.

 

بسیاری از دانشجویان به جای دفتر یا کلاسور طرفدار دفترهای کلاسوری هستند

 

با همه اینها برخی از افراد، سوالی متفاوت نسبت به سوال محوری این نوشته دارند. آنها نمی‌پرسند که برای دانشگاه دفتر بخریم یا کلاسور؟ بلکه آنها در انتخاب بین کلاسور و دفتر کلاسوری دودل هستند. دفترهای کلاسوری برخی از خصوصیات یک دفتر سبک را دارند و در عین حال مانند یک کلاسور، انعطاف پذیر و مرتب هستند. دقیقا مانند فرزندی که صفات مطلوبی هم از پدر و هم از مادر خود به ارث برده باشد. با این حال یک دفتر به شکل کلاسور، ابعاد، ظرفیت و استحکام کمتری نسبت به یک کلاسور دارد. قفل و گیره ها و نوع کاغذ آن نیز با کلاسور ها متفاوت است. منتها نسبت به کلاسورها تنوع بیشتری در متریال مورد استفاده و همچنین در طراحی دارد.
شما می توانید چنانچه در مورد موضوع برای دانشگاه دفتر بخریم یا کلاسور سوالی دارید همینجا سوال خود را مطرح فرمایید تا در همان روز به شما داده بشه.

این مطلب چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
دریافت سفارش در تهران با پیک موتوری زیر 5 ساعت! ارسال پستی رایگان کل کشور بالای ۴۰۰ تومان | ۰۲۱۲۲۱۸۷۴۰۲