ساخت دفتر سیمی؛ افسانه تولید دفتر سیمی داخل منزل در ۲ ساعت!

ساخت دفتر و دفترچه سیمی

ساخت دفتر سیمی به دلیل استحکام بالایی که نتیجه کارش دارا هست پرطرفدار محسوب می شود. این دفترها در انواع طرح‌ ها و اندازه‌ های مختلف مانند دفتر یادداشت، دفتر نقاشی و… تولید می‌شوند. ساخت دفتر سیمی کار نسبتاً آسانی است؛ بنابراین شما می‌توانید به‌ راحتی این دفاتر را در منزل نیز درست کنید، اما توجه داشته باشید کیفیت آن نسبت به تولیدات کارخانه پایین‌تر است. تا آخر این مقاله همراه ما باشید تا با نحوه ساختن دفتر سیمی به طور کامل آشنا شوید.

برای ساخت دفتر سیمی به چه وسایلی نیاز است؟

به طور کلی وسایلی که برای ساخت دفترهای سیمی لازم هستند، عبارت‌اند از:

 • سیم‌پیچ دستی به‌منظور رد کردن سیم از سوراخ‌های کاغذ
 • سیم مخصوص سیمی کردن دفتر
 • دستگاه صحافی به‌منظور سوراخ کردن کاغذها
 • دستگاه چاپ برای ساخت جلد مورد نظر

توجه داشته باشید که علاوه بر سیم چین می‌توان از ابزارهای دیگر مانند انبردست، چاقوی همه کاره و … نیز استفاده کرد.

ساخت دفتر سیمی

نحوه ساخت دفتر سیمی دست‌ساز

در جواب به سؤال چطوری دفتر سیمی بسازیم؟ می‌توان گفت که با تهیه کاغذهای سوراخ، سیم دفتر و جلد می‌توان دفتری مناسب ساخت. مراحل ساخت دفتر سیمی عبارت‌اند از:

 1. قبل از هر کاری باید در نظر بگیرید که قصد درست‌کردن دفتر چند برگ را دارید؟ پس از تصمیم‌گیری تعداد کاغذ سفید را که احتیاج دارید تهیه کنید.
 2. جلدی که برای دفتر خود انتخاب کرده‌اید تهیه کرده و آن را در ابتدا و انتهای کاغذهای سفید قرار دهید. برای تهیه جلد می‌توانید از دستگاه چاپ استفاده کنید یا اینکه جلدهای آماده تهیه کنید. در این مرحله توجه کنید که حتماً سایز جلد متناسب و هم اندازه سایز کاغذها باشد.
 3. در مرحله سوم نوبت به سوراخ کردن کاغذها و جلد دفتر است. این کار با استفاده از دستگاه صحافی انجام می‌شود. دستگاه صحافی به کمک پانچ‌های کوچک این کار را انجام می‌دهد. شما می‌توانید طرح سوراخ‌ها را بنا به سلیقه خودتان انتخاب کنید، چراکه دستگاه صحافی به سه شکل مستطیل بزرگ، مستطیل کوچک و گرد می‌تواند برگه‌ها را سوراخ کند.
 4. اکنون نوبت به تهیه سیم برای برگه‌ها است. سیم مخصوص دفتر سیمی در انواع طرح‌ها و جنس‌های مختلف وجود دارد؛ بنابراین شما می‌توانید باتوجه به علاقه خود سیم مناسب را خریداری کنید.
 5. برای انداختن سیم داخل دفتر بایستی آن را از سوراخ‌های دفتر عبور داد. برای این کار قسمت سوراخ شده برگه‌ها را روی لبه میز قرار دهید به طوری که قسمت سوراخ‌ها از لبه میز خارج شده باشد. شما سیم را ابتدا به کمک وسیله‌ای استوانه‌ای حالت داده و سپس به کمک سیم‌پیچ دستی آن را بادقت فراوان از درون سوراخ‌های کاغذ عبور دهید.
 6. بعد از انداختن سیم داخل سوراخ‌های کاغذ نوبت به محکم کردن آن در انتهای دفتر می‌رسد. در انتها به کمک سیم‌پیچ، سیم را بسته و اضافات آن را جدا کنید. با محکم کردن سیم در انتها دیگر نگران خارج‌شدن آن از سوراخ برگه‌ها نباشید و به‌راحتی از دفتر خود استفاده کنید بدون آنکه از بین برود.

تولید دفتر سیمی

خرید دفتر سیمی به‌صرفه‌تر است یا درست‌کردن دستی آن؟

از نظر بالابودن کیفیت و صرفه‌جویی در زمان، قطعاً خریدن دفتر سیمی به‌صرفه از ساخت آن است. از مزیت‌های خرید دفتر سیمی نسبت به ساخت دفتر سیمی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تنوع در جلدها بسیار بالا است به همین خاطر می‌توان بنا به سلیقه خود دفتر با جلد شخصیت‌های کارتونی یا طبیعت و… خریداری کنید.
 • دفترهای تولید شده در کارخانه از نظر تعداد کاغذها تنوع بسیار بالایی برخوردارند. برای دیدن نمونه های اجرا شده، آپارات ناچو رو حتما ببین!
 • هزینه‌ای که برای خرید دفتر می‌کنید کمتر از هزینه ساخت دفتر در خانه است.
 • در کارخانه‌ها برای ساخت دفتر از دستگاه‌های اتوماتیک و حرفه‌ای استفاده می‌کنند، به همین خاطر این دفترها دارای کیفیت بسیار بالایی بوده و خرید آنها بهتر از درست کردنشان است.
 • با درست کردن دفتر سیمی در خانه زمان زیادی را از دست خواهید داد که اگر این دفتر را خریداری کنید این زمان را نیز صرف نخواهید کرد؛ بنابراین اگر زمان برای شما ارزشمند است توصیه می‌کنیم به‌جای درست کردن دفتر در خانه، آن را خریداری کنید و تصور نکنید که در زمان سریعتر خودتان دفتر را تولید خواهید کرد چون این یک افسانه است!

دفتر دست ساز خوشگلمزایای ساخت دفتر سیمی

ساخت دفتر سیمی در خانه مزایای زیادی دارد که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • می‌توانید محکم‌ترین جلدها و سیم‌ها را خریداری کنید و دفتر سیمی مستحکمی برای خود بسازید.
 • جلد دفتر را می‌توانید با توجه به سلیقه خود انتخاب کنید.
 • تعداد صفحات دفتر را می‌توانید بسته به نیازتان خریداری کنید و آنها را تبدیل به دفتر سیمی کنید.
 • ساختن دفتر سیمی به نسبت هزینه کمتری نسبت به خرید آن دارد.
 • می‌توانید خودتان بادقت تمام دفتر را بسازید به طوری که هنگام باز کردن آن دفتری کاملاً مسطح داشته باشید و به‌راحتی از آن استفاده کنید.

نحوه ساخت دفتر سیمی

نکات لازم هنگام ساخت دفتر سیمی

هنگامی که قصد ساخت دفتر سیمی را دارید بهتر است به نکاتی توجه داشته باشید تا بتوانید دفتری باکیفیت تولید کنید. این نکات عبارت‌اند از:

 • اگر در خانه دستگاه صحافی خانگی دارید مواظب باشید که از آن استفاده بی‌رویه نکنید، چراکه این دستگاه‌ها برای کارهای با حجم کم ساخته شده‌اند. با توجه به این نکته با استفاده از صحافی‌های خانگی بیشتر از چند بار نمی‌توانید دفتر سیمی درست کنید.
 • کوچک‌ترین خطا هنگام سوراخ کردن برگ‌ها ممکن است کل کار شما را خراب کند و نتوانید دفتر سیمی بسازید پس هنگام سوراخ کردن برگه‌ها نهایت دقت را داشته باشید که سوراخ‌های ایجاد شده در یک راستا باشند.
 • هنگام رد کردن سیم از سوراخ‌ها توجه داشته باشید که به سیم فشار زیاد وارد نکنید تا حالت طبیعی آن از بین نرود.
 • برای جلوگیری از خارج ‌شدن برگ‌ها دفتر هنگام استفاده کردن از آنها حتماً در پایان کار ساخت دفتر با استفاده از دم باریک سیم را در ابتدا و انتها خم کنید.
 • هنگام قرار دادن جلد روی برگه‌ها توجه کنید که هر دو جلد در جهت هماهنگ قرار داده شوند، یعنی چپ و راست نباشند.
 • برای زیباتر کردن دفتر بهتر است سر و ته فنر دفتر در دورترین نقطه از دفتر باشد.
 • بهترین وسیله برای خم کردن ابتدا و انتها فنر یا همان سیم دم باریک است، اما اگر دم باریک در دسترس نبود می‌توانید وسایل دیگر نیز استفاده کنید.

درست کردن دفتر سیمی

ساخت دفتر سیمی در کارخانه

تولید دفتر سیمی در کارخانه‌ها به کمک دستگاه‌های اتوماتیک انجام می‌گیرد. دفترهای سیمی که در کارخانه تولید می‌شوند بسیار باکیفیت و دارای تنوع بالایی هستند. در کارخانه برای تنوع در محصول دستگاه را روی اندازه مورد نظر تنظیم می‌کنند، سپس دستگاه با برش دادن برگه‌ها و سیمی کردن آنها دفتر مورد نظر را تولید می‌کند.

کلام آخر

ممکن است شما بخواهید دفتری سیمی منحصر به فرد و طبق سلیقه شخصی خود را داشته باشید؛ بنابراین بهتر است خودتان آن را در منزل بسازید. در این مقاله سعی کردیم به صورت مفصل در زمینه ساخت دفتر سیمی اطلاعاتی را به شما ارائه دهیم. می‌توانید بنا به سلیقه خود برگه‌های این دفاتر را در به صورت یک لاین و دو لاین به یکدیگر متصل کنید. باتوجه به اینکه ساختن دفتر سیمی در خانه کار نسبتاً آسانی است، اما نیاز به‌صرف زمان و دقت بالایی است تا دفتری نسبتاً باکیفیت بسازید. در صورتی که کمبود وقت دارید بهتر است این دفاتر را فروشگاه‌ها انتخاب کرده و با پرداخت هزینه آن را خریداری کنید.
هم چنین پیشنهاد می شود اگر آدمی اهل ذوق هستین و علاقه مند به درست کردن محصولاتی هستید که نتیجه اش باعث رضایت شما و سرگرم شدن تان می شود به مقاله شمع دست ساز ناچو حتما سر بزنین!

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهی در مورد “ساخت دفتر سیمی؛ افسانه تولید دفتر سیمی داخل منزل در ۲ ساعت!

 1. نیوشا گفت:

  مرسی خیلی گوگولی و با کیفیت بودن با اشتیاق بیشتری واقعا درسامو مینویسم

  1. nachoart گفت:

   خواهش میکنم مبارکتون باشه ناچویی عزیز سفارشتون❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
دریافت سفارش در تهران با پیک موتوری زیر 5 ساعت! ارسال پستی رایگان کل کشور بالای ۴۰۰ تومان | ۰۲۱۲۲۱۸۷۴۰۲