دفتر و دفترچه

طرح دفتر شطرنجی؛ نکاتیکه قبل و بعد خرید حتما باید بدانی!

طرح برای دفتر شطرنجی

طرح دفتر شطرنجی می تواند با توجه به استفاده ای که از آن دارید متفاوت باشد. افراد مختلف از دفتر شطرنجی برای کارهای متفاوتی استفاده می کنند و این موضوع باعث می شود طرح دفتر شطرنجی نیز تغییر کند. این مدل دفتر با توجه به نوع خط کشی داخل می تواند دارای طرح های متفاوتی باشد. هم چنین از آنجایی که از این دفتر برای رده های سنی مختلف نیز استفاده می شود، در نتیجه بازه های سنی مختلف به دنبال طرح دفتر شطرنجی مخصوص به سن خود خواهند بود. در این مقاله سعی داریم تا انواع طرح برای دفتر شطرنجی را توضیح دهیم.

تفاوت طرح دفتر شطرنجی های مختلف چیست؟

همانطور که در مقاله کاربرد دفتر شطرنجی گفتیم از این دفتر برای فعالیت های مختلفی مثل مهندسی، خیاطی و نقاشی استفاده می شود 😇 با توجه به اینکه هریک از افراد از دفتر شطرنجی برای کار مخصوصی استفاده می کنند، در نتیجه نوع خط کشی دفتر نیز اندکی متفاوت می باشد. همین موضوع نیز باعث می شود تا طرح دفتر شطرنجی های مختلفی در بازار وجود داشته باشد.

این تفاوت در خطوط باعث می شود تا برخی از خط های دفتر ضخیم تر و برخی نازک تر طراحی شوند. هم چنین در برخی دفاتر خاص نیز فاصله این خطوط کاملا متفاوت از دفترهای روتین می باشد. پس بهتر است در هنگام تهیه دفتر مناسب برای خود حتما از دفتری استفاده کنید که متناسب با نیاز شما طراحی شده است 😉 در ادامه می خواهیم طرح دفتر شطرنجی را برای هریک از این کاربردها توضیح دهیم.

طرح برای دفتر شطرنجی

طرح دفتر شطرنجی در رشته های مهندسی

از این دفتر در رشته های مهندسی برای طراحی خطوط و منحنی های دقیق استفاده می شود. در نتیجه باید خطوط در فاصله های نزدیک و بسیار دقیق طراحی شوند. معمولا خطوط در این مدل دفتر دارای ضخامت یکسان و در فاصله های نزدیک طراحی شده اند 🧐

این دفتر در نقشه کشی برای مختصات یابی و درنتیجه ترسیم دقیق استفاده می شود. پس باید خطوط نیز در فاصله های منظم نیم سانتی یا یک سانتی طراحی شوند. هم چنین ممکن است در برخی از دفترها از خطوط اینچی نیز استفاده شود. برای رسیدن به مختصات جدبد در این دفتر نیازی به خط کش نیست و کاربر می تواند با شمردن خطوط به مختصات جدید برسد. هم چنین می تواند از خطوط دفتر با قابلیت مقیاس پذیری نیز استفاده کرد.

طرح دفتر در خیاطی

معمولا بعد از استفاده از این دفتر در رشته های مهندسی، بیشترین استفاده از آن مربوط به خیاطی است. با کمک خطوط دفتر ابتدا مدل کلی را در دفتر رسم می کنند و سپس با استفاده از اندازه های به دست آمده آن را در یک کاغذ الگوی بزرگ تر اجرا می کنند. طرح دفتر نقاشی برای الگو بردای معمولا با خط های ضخیم و با فاصله کم طراحی می شود تا طرح اولیه دقیق تری ارائه شود 👌

به طور کلی این دفتر یکی از دفترهای مناسب برای الگو کشی می باشد. به طور مثال می توانید از آن برای ساخت عروسک یا کیف هم استفاده کنید. الگوهای که روی این دفتر طراحی می شوند دقت بسیار بالایی دارند. می توانید برای الگوکشی از دفتر نقطه ای هم استفاده کنید که مدل های متنوع آن در فروشگاه ناچو موجود است.

طرح برای دفتر شطرنجی در طراحی و نقاشی

همانطور که قبلا گفتیم، از این دفتر در طراحی و نقاشی نیز استفاده می شود. خطوط این دفتر معمولا دارای ضخامت بسیار کم می باشند و طراحی را خیلی ساده می کنند. از خطوط این دفتر بیشتر به عنوان خط های راهنما برای ترسیم دقیق استفاده می شود و به همین دلیل نیز نیازی ندارند که واضح باشند. در واقع هرچه این خطوط کم رنگ تر باشند نقاشی و طراحی بهتر دیده می شود.

طراحی های که در این مدل کاغذ کشیده می شوند معمولا دارای جزییات خیلی دقیق و کامل هستند. در نتیجه بهتر است از آن برای طراحی چهره یا المان های پرجزییات استفاده کنید. هم چنین دفترهایی با این مشخصات در قالیبافی هم استفاده می شوند و می توانید به راحتی جزییات قالی را روی آن پیاده کنید 🙂

طرح برای دفتر شطرنجی

استفاده برای دانش آموزان

طرح دفتر شطرنجی برای دانش آموزان بهتر است که جزییات و فاصله های کم داشته باشد. از آنجایی که اکثر دانش آموزان از این دفتر برای طراحی درس هایی مثل هندسه استفاده می کنند در نتیجه نیاز دارند تا تمام فواصل را در دفتر خود راحت مشخص کنند. برای این منظور کافی است تا از دفتری استفاده کنید تا خط های آن نزدیک به هم و کم رنگ باشند. این طرح دفتر کمک می کند تا طراحی های شما دقیق تر باشند و بهتر دیده شوند.

پیشنهاد ما به شما این است که از دفتر های با صحافی محکم برای دفتر خود استفاده کنید. صحافی مقاوم  کار شما را در هنگام طراحی و استفاده از این مدل دفتر راحت تر می کند.  در نتیجه هنگام استفاده از دفتر خود نگران جدا شدن برگه های آن نخواهید بود 🙂

انواع طرح برای دفتر شطرنجی

هم اکنون شما با خواندن این مقاله انواع طرح دفتر شطرنجی را بهتر می شناسید و می توانید دفتر مناسب با استفاده خود را تهیه کنید. از آنجایی که دفترهای مختلف موجود در بازار دارای تفاوت در نوع خط کشی هستند، خواندن این مقاله می تواند تفاوت آنها را بهتر برای شما مشخص کند.. در فروشگاه ناچو شما می توانید انواع دفتر را بر اساس نیاز خود تهیه کنید ❤️ فروشگاه ناچو بزرگترین فروشگاه دفتر و دفترچه در کشور می باشد و تنوع طرح دفترهای این فروشگاه را در هیچ فروشگاه دیگری پیدا نخواهید کرد.

شما از دفتر شطرنجی بیشتر برای چه کاری استفاده می کنید و به نظر شما بهتر است چه نکاتی را در هنگام استفاده در نظر بگیریم.

۴.۴/۵ - (۱۴ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *