آموزش شکرگزاری؛ بررسی چگونگی و نوشتن درست

آموزش شکرگزاری؛ بررسی چگونگی و نوشتن درست

علم روانشناسی نشان می‌دهد نوشتن چیزهایی که به خاطر آن‌ها سپاسگزار هستید، می‌تواند انعطاف‌پذیری و سلامت روان شما را بهبود ببخشد. این کار کمک می‌کند تا روی مواردی تمرکز کنید که اهمیت بیشتری دارند؛ بنابراین بهتر است هر روز زمانی را برای نوشتن اتفاق‌های خوب زندگی‌تان اختصاص دهید. حتی در بدترین روزها هم یک یا دو اتفاق خوب به یاد بیاورید و آن‌ها را یادداشت کنید. آموزش شکرگزاری به همین سادگی است.

نیازی نیست کار عجیب و غریبی انجام دهید یا پیرو مذهب خاصی باشید. همه انسان‌ها در هر جا که باشند، می‌توانند با انجام چند کار ساده و آموزش طرز صحیح نوشتن شکرگزاری، این تمرین را انجام دهند. اما اگر می‌پرسید چه جوری شکرگزاری کنم یا طریقه نوشتن دفتر شکرگزاری چگونه است؟ با ما در این مقاله از فروشگاه ناچو همراه باشید تا روش‌های کاربردی آموزش شکرگزاری را برای شما توضیح دهیم.

 

آموزش شکرگزاری

 

طرز صحیح نوشتن شکرگزاری

طرز صحیح نوشتن شکرگزاری نیاز به پیش‌زمینه‌های ذهنی دارد. شما ابتدا باید یاد بگیرید شخصیتی قدردان باشید و مانند یک انسان شکرگزار زندگی کنید. درست است که طریقه نوشتن دفتر شکرگزاری اهمیت دارد، اما اگر ازنظر ذهنی این قضیه را نپذیرفته باشید، احساس می‌کنید که کارهای شما بی‌فایده است. بنابراین ابتدا ذهن خود را آماده کنید و هر روز صبح ۳۰ ثانیه به شکرگزاری فکر کنید. تفکر صبحگاهی یک روش عالی برای ایجاد عادت شکرگزاری روزانه است. وقتی برای اولین بار هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید و قبل از انجام هر کاری فقط ۳۰ ثانیه به این موضوع فکر کنید، به خودتان یادآوری می‌کنید که چقدر خوش‌شانس هستید.

 • مثبت فکر کنید و به خودتان تلقین کنید همه چیزهایی که در طول روز برایتان اتفاق می‌افتد، زیبا خواهد بود.
 • این‌طور فکر کنید که قرار است با افرادی مهربان ملاقات کنید و مشتاقانه منتظر ادامه روزتان باشید.
 • به این صورت وقتی‌که از رختخواب بیرون می‌آیید می‌توانید با یک تفکر مثبت از خودتان در برابر افکار منفی محافظت کنید.
 • سپس شروع کنید به نوشتن دفتر شکرگزاری کنید که مراحل آن را در بخش بعدی برایتان  توضیح خواهیم داد.

 

طرز صحیح نوشتن شکرگزاری

 

طریقه نوشتن دفتر شکرگزاری

داشتن یک دفتر شکرگزاری یا یک دفتر خاطرات که شما از آن برای نوشتن شکرگزاری استفاده می‌کنید، اهمیت زیادی دارد. پیش از اینکه به سؤال چگونه شکرگزاری کنیم پاسخ دهیم، باید یک سری نکات را درباره طریقه نوشتن دفتر شکرگزاری بدانید.

 • هر روز باید حداکثر ۵ مورد را در دفتر خود یادداشت کنید که بخاطرشان احساس قدردانی می‌کنید.
 • درست است که تشکر کردن به‌صورت شفاهی و زبانی، احساس خوبی به شما می‌دهد، اما باید حتماً این کار را به خاطر نتایجش به‌صورت کتبی هم انجام دهید.
 • تا جایی که می‌توانید دقیق باشید و به‌صورت شفاف و با جزئیات کامل شکرگزاری کنید. به‌عنوان‌مثال اگر هفته گذشته مریض بودید و همکارتان برای شما سوپ آورده، باید با جزئیات بنویسید که ممنونم وقتی سه‌شنبه مریض بودم برایم سوپ آوردید. تهیه کردن فهرست دقیق با جزئیات کامل تأثیر بیشتری دارد.
 • به‌جای تمرکز بر چیزهایی که از آن‌ها سپاسگزار هستید از افراد سپاسگزار باشید.
 • برای پیامدهای منفی که از آن‌ها دوری کرده‌اید و به خاطر مثبت اندیشی، سپاسگزار باشید.
 • چیزهای خوب را به‌عنوان هدیه ببینید و آن‌ها را به‌عنوان یک موضوع ساده قلمداد نکنید.
 • درباره اتفاق‌هایی که باعث غافل‌گیری شما شده‌اند، یادداشت کنید. این احساسات قوی به شما کمک می‌کنند تا بیشتر احساس قدردانی کنید.
 • روی جزئیات متفاوت تمرکز کنید و مرتب نوشتن شکرگزاری را ادامه دهید.
 • چه به‌صورت روزانه چه یک روز در میان، ساعت مشخصی از روز را برای نوشتن دفتر خاطرات و شکرگزاری خود اختصاص دهید و تمام تلاشتان را انجام دهید تا به این کار متعهد بمانید.

طریقه نوشتن دفتر شکرگزاری

 

چه جوری شکرگزاری کنم؟

احتمالاً با خواندن مطالبی که در بخش‌های پیش به آن‌ها اشاره کردیم، این سؤال برای شما مطرح شده که چه جوری شکرگزاری کنم؟ برای انجام شکرگزاری و نوشتن آن باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 

 یک دفتر شکرگزاری تهیه کنید

برای انجام شکرگزاری به‌صورت اصولی حتماً یک دفترچه شکرگزاری تهیه کنید و به‌صورت روزانه تمرینات خود را داخل آن بنویسید. انتخاب یک دفتر ساده هم می‌تواند مشکل شما را حل کند. اما اگر دفترهای شکرگزاری مخصوص این کار را تهیه کنید، می‌توانید در بخش‌های مختلفی که داخل دفتر مشخص شده، مطالب مربوط به همان موضوع را یادداشت کنید. به‌عنوان‌مثال در بخشی که برای شکرگزاری مشخص شده جملات شکرگزاری را بنویسید یا در بخش‌هایی که برای دعا و نیایش مشخص شده، نیایش روزانه خودتان را یادداشت کنید. این دفترها بخشی هم برای نوشتن آرزوها و خواسته‌های شما دارند که می‌توانید با توجه به نیازها و خواسته‌هایتان آن‌ها را تکمیل کنید.

 

زمان مشخصی را برای نوشتن شکرگزاری انتخاب کنید

شما باید متعهد باشید و در هر روز سر ساعت خاصی، تمرینات شکرگزاری خود را انجام دهید. ممکن است در شروع، این کار برای شما سخت باشد. اما به‌تدریج به یک عادت تبدیل می‌شود. بهتر است ابتدای صبح را برای نوشتن تمرینات شکرگزاری انتخاب کنید.

 

از نعمت‌هایی که دارید، تشکر کنید

هر روز بابت نعمت‌هایی که خدا به شما داده تشکر کنید. روی نعمت‌های ساده و کوچک و تمام نعمت‌هایی که در اطراف شما قرار دارند، تمرکز داشته باشید.

 

خواسته‌ها و آرزوهایتان را یادداشت کنید

در بخشی که برای نوشتن آرزوها و چیزهایی که از خدا می‌خواهید مشخص شده، آرزوهایتان را بنویسید و بابت داشتن این آرزوها نیز خدا را شکر کنید. درباره احساس خودتان نسبت به زندگی و نعمت‌هایی که دارید، بنویسید. برای نوشتن احساساتتان اصلاً خسیس نباشید و تمام احساساتتان را با جزئیات بنویسید. بهتر است به جزئیات مثبت و اتفاق‌های مثبت توجه کنید و در آخر از نوشتن شکرگزاری احساس خوبی داشته باشید. به این صورت می‌توانید به اهدافتان نزدیک‌تر شوید و انرژی کائنات را برای رسیدن به خواسته‌هایتان جذب کنید.

 

چجوری شکرگزاری بنویسیم

 

چه جوری شکرگزاری بنویسیم؟

برای اینکه بدانیم چه جوری شکرگزاری بنویسیم باید به تمام نکاتی که اشاره شد، توجه داشته باشیم و حداقل روزانه ۱۵ تا ۳۰ دقیقه را برای انجام این تمرین اختصاص دهیم. باید ابتدا یک منبع الهام برای خودمان پیدا کنیم و خوشحالی و سپاسگزاری خودمان را درباره آن بنویسیم. بهتر است برای گرفتن ایده فیلم‌هایی را تماشا کنیم که درباره زندگی افراد بی‌گناه، قهرمانان و افراد شرافتمند ساخته شده‌اند. حتی می‌توانیم در اینترنت یا کتاب‌ها، مطالبی را بخوانیم که درباره غلبه بر چالش‌ها و مشکلات زندگی هستند.
برای حفظ انسجام و تعهد به انجام این روتین، خرید دفتر برنامه ریزی بسیار پیشنهاد می شود.

ما باید یاد بگیریم چگونه با قدرت ذاتی الهی خودمان ارتباط برقرار کنیم. این کارها می‌توانند به قلب ما الهام ببخشند و احساس قدردانی را در ما تشویق کنند. هیچ‌کس نمی‌تواند در زندگی از چالش‌ها و مشکلات فرار کند. اما شکرگزاری به خاطر توانایی مقابله با این چالش‌ها  می‌تواند به ما کمک کند تا راحت‌تر با مشکلات مواجه شویم. برای همین باید یاد بگیریم مهربان و ایثارگر باشیم. این قوی‌ترین تمرین معنوی است که می‌توانیم با انجام آن، عشق را در وجود خودمان پرورش دهیم. وقتی با ازخودگذشتگی به دیگران کمک می‌کنیم، نفس خود را از دست می‌دهیم و در قلبمان زندگی می‌کنیم. به این صورت کمتر به ذهنمان توجه می‌کنیم و تا فرصتی پیش می‌آید برای دیگران کارهای نیک انجام می‌دهیم. تمرین قدردانی روزانه هم برای خودمان شادی به ارمغان می‌آورد و هم موجب شادی دیگران می‌شود.

 

چگونه شکرگزاری کنیم

 

چگونه شکرگزاری کنیم؟

برای اینکه یاد بگیریم چگونه شکرگزاری کنیم باید از منابع معتبر آموزشی کمک بگیریم. سایت‌های اینترنتی معتبری هستند که مقالاتی را درباره شکرگزاری منتشر کرده‌اند و افرادی هستند که با برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزش حرفه‌ای، شکرگزاری را به دیگران نیز آموزش می‌دهند. مقاله اصول شکرگزاری را حتما مطالعه کنید. اگر فرصت کافی برای شرکت در دوره‌ها را هم ندارید، می‌توانید ساده‌ترین کار برای شکرگزاری را انتخاب کنید و آن‌هم خرید یک دفتر شکرگزاری و نوشتن تمرینات شکرگزاری به‌صورت روزانه است.

بهتر است زمانی را برای انجام این کار انتخاب کنید که فراغت خاطر دارید تا از انجام این کار لذت ببرید. محیط مناسبی را برای نوشتن شکرگزاری انتخاب کنید و روزانه حداقل ۵ مورد را برای شکرگزاری از نعمت‌هایی که در زندگی خود دارید در نظر بگیرید. بهتر است شب‌ها قبل از خواب، دفتر شکرگزاری را کنار خودتان بگذارید تا صبح که از خواب بیدار می‌شوید، بتوانید تمریناتتان را آغاز کنید.

اگر دفتر شکرگزاری همیشه در دسترس شما باشد بهتر است. چنانچه در ابتدای صبح فرصت کافی ندارید، شب‌ها قبل از خواب در دفتر خود یادداشت کنید. به این صورت می‌توانید با انرژی خوبی به رختخواب بروید و احساس خوبی به روز آینده داشته باشید. حتی یک دفتر خاطرات هم می تواند به عنوان محلی برای نیایش های شما استفاده شود.

 

چجوری شکرگزاری کنم

 

کلام پایانی

قدردانی یک ابزار عالی برای بهبود زندگی شماست و اگر این کار را به‌صورت روزانه انجام دهید، می‌توانید از آن به‌عنوان دارویی معجزه آسا برای قلب و روح خود استفاده کنید. یادگیری و آموزش شکرگزاری نیز باعث شادی و نشاط می‌شود. حتی اگر در روزهای سختی باشید، می‌توانید بابت چیزهایی که دارید از خداوند سپاسگزار باشید و این تمرین را به‌صورت روزانه انجام دهید و معجزه آن را در زندگی ببینید. کارهای ساده‌ای هستند که برای تمرین قدردانی روزانه می‌توانید انجام دهید. ما در این مقاله به این موارد اشاره کردیم. شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید و از مزایای بی‌شمار آن‌ها در زندگی‌تان لذت ببرید.

این مطلب چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
دریافت سفارش در تهران با پیک موتوری زیر 5 ساعت! ارسال پستی رایگان کل کشور بالای ۴۰۰ تومان | ۰۲۱۲۲۱۸۷۴۰۲ - ۰۹۳۰۲۲۲۰۷۴۷