ایده دفتر خاطرات

ایده دفتر خاطرات

اگر به‌تازگی شروع به نوشتن دفتر خاطرات کرده‌اید، اما برای پیدا کردن ایده برای دفتر خاطرات به مشکل برخوردید، نگران نباشید. ما در ناچو اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم علاوه بر پیدا کردن ایده دفتر خاطرات با روش‌های تزیین دفترچه خاطرات و نحوه نوشتن در این دفترچه‌ها آشنا شوید.

در دفتر خاطرات چه بنویسیم؟

اول‌ازهمه قصد داریم به این سؤال پرتکرار یعنی در دفتر خاطرات چه بنویسیم، پاسخ دهیم. دفتر خاطرات مکانی است که می‌توانید درباره احساسات، افکار و نظرات خود در آن یادداشت کنید.
شما می‌توانید درباره کارهایی که در مدرسه انجام می‌دهید، قرارهایی که در طول روز دارید و حتی غذایی که در منزل یا یک رستوران خورده‌اید، یادداشت کنید. خاطرات دانشگاهی، خاطرات مدرسه، خاطرات روزانه ساده و هر چیزی که فکرش را بکنید، می‌توانید داخل این دفترچه‌ها بنویسید. لازم نیست حتماً یک نویسنده حرفه‌ای باشید و منتظر الهام گرفتن از موضوعات عجیب‌وغریب برای نوشتن باشید. همین‌که شروع به نوشتن کنید و بدون ترس از قضاوت دیگران افکارتان را با جزئیات کامل در دفترچه خاطرات ثبت کنید، کافی است. به این صورت خودبه‌خود ذوق نوشتن در شما بیشتر می‌شود و نوشتن برایتان راحت‌تر خواهد شد.

ایده دفتر خاطرات

می‌توانید به نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، دقت کنید تا بتوانید راحت‌تر شروع کنید:

 1. ابتدا تصمیم به نوشتن بگیرید.
 2. حالا تصمیم بگیرید چه چیزی بنویسید.

قطعاً سخت‌ترین بخش هنگام نوشتن خاطرات و مهم‌ترین آن، انتخاب موضوع برای نوشتن است. می‌توانید درباره مواردی که در ادامه مشاهده می‌کنید؛ بنویسید:

 • افکار شخصی و خصوصی
 • دسرها و غذاها
 • مسافرت
 • ورزش
 • مدرسه‌
 • رؤیاها
 • دوستان و افراد خانواده

 

 1. برای نوشتن برنامه‌ریزی کنید.

فقط شروع دفترچه خاطرات کافی نیست! برای ادامه این کار باید یک برنامه‌ریزی مستمر داشته باشید و تعیین کنید که روزی چند بار می‌خواهید در این دفترچه یادداشت کنید.

 1. برای نوشتن محدودیت زمانی تعیین کنید.

بعضی از افراد هنگام نوشتن هیچ محدودیت زمانی برای خود تعیین نمی‌کنند؛ به همین خاطر ممکن است در یک روز ۳۰ دقیقه بنویسند و در روز دیگر فقط ۵ دقیقه یادداشت کنند. بنابراین بهتر است یک زمان بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت برای خودتان در نظر بگیرید و روزانه یا هفتگی در دفتر خاطرات یادداشت کنید.

 1. برای نوشته‌های خودتان تاریخ بزنید.

یکی از نکات مهم برای بازگشت به گذشته و مرور خاطرات، یادداشت کردن تاریخ است.

 1. برای ورود به دفترچه یک مقدمه بنویسید.

ثبت اولین خاطره باید استثنایی باشد؛ به همین خاطر می‌توانید درباره چیزی که به آن علاقه دارید، یک مقدمه بنویسید و کارتان را از اینجا شروع کنید.

 1. طوری یادداشت کنید که انگار برای دوست قابل‌اعتمادتان نامه می‌نویسید.

اگر نحوه نوشتن دفترچه خاطرات را بلد نیستید، بهترین روش این است که فکر کنید دارید با دوست خودتان صحبت می‌کنید. این دفترچه خاطرات شخصی شماست و قرار نیست کسی آن را بخواند. بهتر است طوری بنویسید که خودتان احساس راحتی کنید و فکر کنید دارید با یک فرد قابل‌اعتماد صحبت می‌کنید.

 1. صادقانه و صریح صحبت کنید.

تمام احساساتتان را صادقانه ابراز کنید.

 1. از نوشتن لذت ببرید.

نوشتن در دفتر خاطرات نباید به یک کار سخت برای شما تبدیل شود. بنابراین همیشه به دید یک کار سرگرم‌کننده به آن نگاه کنید و تلاش کنید با این کار آرامش بگیرید. دفترچه خاطرات می‌تواند مکانی برای نشان دادن خلاقیت شما باشد؛ جایی که افکارتان آزادانه می‌تواند در هر جا پرسه بزند و درباره چیزهای موردعلاقه خود نظر بدهد.

متن شروع دفتر خاطرات

متن شروع دفتر خاطرات

متن شروع دفتر خاطرات معمولاً یک متن خاص و خاطره‌انگیز است. البته شما برای شروع یک دفتر خاطرات به تنها چیزی که نیاز دارید شوق و علاقه به نوشتن است. وقتی خودتان بدانید که تمایل به نوشتن چه چیزهایی دارید به‌سادگی شروع می‌کنید. نوشتن در دفتر خاطرات یک روش عالی برای رشد و پیشرفت شخصی شما است و به شما این امکان را می‌دهد تا هر از چند گاهی به گذشته نگاه کنید و ببینید در طول زمان چه چیزهایی در زندگی شما تغییر کرده است.البته پیدا کردن ایده برای دفتر خاطرات و آغاز این دفتر با یک متن جنجالی و پرهیجان می‌تواند جذاب باشد.

 • می‌توانید با یک شعر یا نوشته زیبا که موردعلاقه خودتان است، دفتر خاطرات را شروع کنید.
 • در ابتدای نوشتن قولی به خودتان بدهید تا بتوانید بعد از گذشت مدتی دوباره به ابتدا برگردید و ببینید آیا به قولتان وفادار بوده‌اید یا نه؟
 • می‌توانید یک عکس، استیکر یا یادداشت کوتاه در ابتدای دفتر بچسبانید و به این صورت برای نوشتن دفترچه خاطرات استارت کار را بزنید.


نکته:
همیشه شروع کردن سخت‌ترین بخش است. اما اگر نمی‌دانید که چگونه دفتر خاطراتتان را شروع کنید و برای این کار استرس دارید، می‌توانید درباره همین افکاری که در ذهنتان مرور می‌شود، بنویسید وقتی‌که کلمات را ساده و بدون سخت گیری بیان کنید، نوشتن ادامه پیدا می‌کند و کار شما ساده‌تر می‌شود.

ایده برای دفتر خاطرات

ایده برای دفتر خاطرات

در این قسمت چند ایده برای دفتر خاطرات به شما معرفی می‌کنیم تا راحت‌تر بتوانید این کار را شروع کنید:

اولین ایده برای خاطره‌ نویسی، درباره اتفاقات روزانه زندگی‌تان بنویسید.

درست است که هر روز ما سرشار از ماجراهای هیجان انگیز نیست، اما نوشتن درباره فراز و نشیب‌های یک زندگی عادی، بهترین ایده برای خاطره ‌نویسی است و باعث می‌شود تا در آینده وقتی به آن‌ها نگاه می‌کنیم، از به خاطر آوردن لحظات کوچکی که فراموش کرده بودیم احساس خوشحالی کنیم.

درباره افکار و احساساتتان بنویسید.

افکار و احساسات شما در بعضی روزها خیلی خوب هستند، اما بعضی روزها سازنده نیستند. دفترچه خاطرات می‌تواند مکانی برای تخلیه احساسات و پردازش حالات روحی متفاوت باشد.

به‌عنوان ایده برای نوشتن دفتر خاطرات، نقل‌قول‌های موردعلاقه خود را یادداشت کنید.

گاهی اوقات خواندن یک نقل‌قول یا شعر ‌تواند احساس خوبی به شما بدهد. به همین خاطر می‌توانید آن‌ها را در دفترچه خود یادداشت کنید و این می‌تواند یک ایده برای نوشتن دفتر خاطرات باشد.

درباره رؤیاهایتان بنویسید.

دفتر خاطرات یک مکان مناسب برای برنامه‌ریزی زندگی رؤیایی شما است. بنابراین می‌توانید افکارتان را رها کنید و بدون هیچ محدودیتی روی چیزهایی که دوست دارید، تمرکز کنید. این‌طوری می‌توانید یک چشم‌انداز برای زندگی رؤیایی‌تان ترسیم کنید.

یادداشت شکرگزاری بنویسید.

نوشتن شکرگزاری در دفترچه خاطرات یا دفتر شکرگزاری باعث می‌شود تا متوجه شوید در اطراف شما چه نعمت هایی وجود دارد و چگونه می‌توانید زیبایی‌های بیشتری را در زندگی خود پیدا کنید.

خاطرات مسافرت را یادداشت کنید.

می‌توانید درباره مسافرت زیبایی که داشتید در دفترچه یادداشت خود بنویسید. عکس‌ها، بلیط‌ها و سایر یادگاری‌هایی که در این سفر شما را به یاد جاهایی که رفته‌اید، می‌اندازد را می‌توانید داخل دفترچه بچسبانید.

در آخر پیشرفت خود را مرور کنید.

برای اینکه ببینید به اهداف بزرگ خود رسیده‌اید، هرسال زمان مشخصی را برای مرور یادداشت‌ها انتخاب کنید؛ مثلاً می‌توانید هر سه ماه یک‌بار دفترچه را مرور کنید و ببینید که آیا از مسیر خود برای رسیدن به هدف خارج شده‌اید یا خیر؟

ایده دفتر خاطرات عاشقانه

ایده دفتر خاطرات عاشقانه

پیدا کردن ایده دفتر خاطرات عاشقانه برای افرادی که می‌خواهند یک دفتر خاطرات عاشقانه داشته باشند، اهمیت زیادی دارد. نوشتن یادداشت‌هایی درباره پارتنر یا شریک زندگی بسیار خاطره‌انگیز است. بنابراین شما می‌توانید با بیان احساساتتان خاطراتی ماندگار را ایجاد کنید. این کار می‌تواند عشق شما را به‌ طرف مقابلتان نشان دهد. اگر به دنبال ایده برای دفتر خاطرات عاشقانه می‌گردید، ما در این قسمت ایده‌های جالبی را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید گنجینه‌ای از احساسات و لحظات عاشقانه خود را بسازید.

 1. درباره اولین باری که با او ملاقات کردید و چیزی که شما را جذب کرده، بنویسید.
 2. خاطره‌انگیزترین ملاقاتتان را توصیف کنید.
 3. در مورد بهترین سورپرایزی که تا حالا برای شما ترتیب داده است، فکر کنید.
 4. در مورد زمانی که او به‌طور غیرمنتظره در خانه شما ظاهر شد، یادداشت بنویسید.
 5. درباره اولین جشن سالگرد رابطه‌تان بنویسید.
 6. زمانی را توصیف کنید که او در لحظات سخت شما را دلداری می‌داد.
 7. درباره بهترین هدیه‌ای که به شما داده توضیح دهید.
 8. به این فکر کنید که او چگونه در شرایط بحرانی در کنار شما بوده است.
 9. اگر تجربه سفر ماجراجویانه با یکدیگر دارید، آن را توصیف کنید.
 10. لحظه‌ای را یادداشت کنید که متوجه شدید او را دوست دارید.
 11. به زمانی فکر کنید که برای اولین بار به هم گفتید، دوستت دارم.
 12. درباره اتفاق‌های خنده‌داری که بین شما افتاده بنویسید.

نگه داری عکس های مشترک را هم در آلبوم عکس ولنتاین به شما پیشنهاد می دهیم.

تزیین دفتر خاطرات

تزیین دفتر خاطرات

تزیین دفتر خاطرات یکی از کارهای هیجان‌انگیزی است که علاوه بر کمک به شما، نوشتن را جذاب‌تر کنید. به عنوان مثال:

 • با استفاده از قلم و رنگ‌های جذاب، دفتر خاطرات خود را زیباتر کنید.
 • طرح‌های موردعلاقه‌تان را داخل دفتر بکشید.
 • از تصاویر یا الگوها برای تزیین دفتر استفاده کنید.
 • می‌توانید با کاغذ رنگی شکل‌های مختلف را ایجاد کنید و داخل دفتر بچسبانید.
 • عکس‌ها و یادگاری‌های خاطره‌انگیز خودتان را در صفحه نوشته‌های مربوط به آن بچسبانید.
 • می‌توانید از استیکرهای فانتزی برای دفتر خاطرات استفاده کنید.
 • نوشتن نقل‌قول‌ها و چسباندن اشعار موردعلاقه‌تان که از داخل مجله‌ها یا کتاب‌ها برش داده‌اید، می‌تواند یک ایده بسیار جذاب باشد.
 • با استفاده از لوازم‌التحریر جدید مانند ماژیک‌های رنگی، دفترتان را زیباتر کنید.

 

نوشته برای دفتر خاطرات دخترانه

در بخش‌های پیش درباره انواع نوشته برای دفتر خاطرات دخترانه، پسرانه یا دفتر خاطرات بزرگ‌سال صحبت کردیم. نوشتن دفتر خاطرات نیاز به علاقه و یک تصمیم جدی دارد. دخترخانم‌هایی که علاقه‌مند به نوشتن دفتر خاطرات هستند، می‌توانند درباره خاطرات روزانه خود، خاطراتی که در مدرسه با دوستان و همکلاسی‌ها داشته‌اند یادداشت بنویسند. همچنین می‌توانند درباره خاطرات عاشقانه خود با پارتنر خیالی شان یادداشت‌هایی را داخل دفتر بنویسند. این دفتر یک وسیله شخصی است که مکانی برای ابراز احساسات صمیمانه و واقعی افراد است.

شعر برای دفتر خاطرات

اگر به دنبال شعر برای دفتر خاطرات می‌گردید، می‌توانید به سراغ اشعار موردعلاقه خود و نوشته‌های شاعران محبوب خود بروید. هر کس سلیقه‌ای دارد و نوع خاصی از شعر را می‌پسندد. بعضی از افراد شعر نو را دوست دارند و بعضی از افراد هستند که از نوشتن و خواندن شعرهای قدیمی مانند حافظ و سعدی لذت می‌برند. این بستگی به سلیقه و انتخاب شخص دارد که کدام شعر را برای دفتر خاطرات خود انتخاب می‌کند.

دلنوشته عاشقانه برای دفتر خاطرات

هر کس می‌تواند با توجه به روحیات و احساسات خود یک دلنوشته عاشقانه برای دفتر خاطرات انتخاب کند. بعضی از افراد هستند که این دلنوشته‌ها و متن‌های زیبا را از سایت‌های اینترنتی گزینش می کنند. بعضی هم ذهن خلاقی دارند و در نویسندگی استعداد دارند. این افراد می‌توانند هر چیزی که به ذهنشان می‌رسد را به‌عنوان دلنوشته عاشقانه برای دفتر خاطرات انتخاب کنند و در دفتر خود بنویسند.

ایده برای نوشتن خاطره برای دوست

معمولاً نوجوان‌ها به دنبال ایده برای نوشتن خاطره برای دوست خود می‌گردند. این افراد که علاقه خاصی به دوستان و همسالان خود دارند، می‌توانند برای پیدا کردن ایده به اوقاتی که با دوستان خود سپری کرده‌اند، فکر کنند. به این صورت می‌توانند خاطرات شیرینی که با دوستان خود داشته‌اند را پیدا کنند و آن ها را در دفترچه خاطرات خود یادداشت کنند. چسباندن عکس‌های یادگاری دوستانه هم یک ایده جذاب برای پر کردن دفتر خاطرات دوستانه است.

کلام پایانی
نوشتن در دفتر خاطرات برای اکثر افراد جذاب است؛ اما پیدا کردن ایده دفتر خاطرات معمولاً کار دشواری است. ما در این مقاله تلاش کردیم ایده‌های مختلفی را برای نوشتن دفتر خاطرات به شما عزیزان معرفی کنیم و شما را با نحوه نوشتن در ایده های مربوط به دفتر خاطرات آشنا کنیم. برای دیدن ایده های بیشتر به آپارات ناچو مراجعه کنید.

 

بنر خرید دفتر خاطرات

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

دریافت سفارش در تهران با پیک موتوری زیر 5 ساعت! ارسال پستی رایگان کل کشور بالای ۴۰۰ تومان | ۰۲۱۲۲۱۸۷۴۰۲ – ۰۹۳۰۲۲۲۰۷۴۷

اعتبار خرید 45 تومانی
پوچ
ارسال پستی نیم بها
اعتبار خرید ۳۵ تومانی
تخفیف ۱۰٪
تخفیف ۱۵٪
شانستو برای گرفتن هدیه تست کن (بخاطر تابستون!)

موبایل و آدرس ایمیلتو وارد کن، بعدش گردونه رو بچرخون

خیلی آسون، هدیه ایکه میبری خودبخود روی سبد خرید سفارشت اعمال میشه