نوشتن پلنر، عادت افرادیکه در کارشان شماره یک هستند!

آموزش نوشتن پلنر

اگر مبتدی هستید و تازه می‌خواهید شروع به نوشتن پلنر کنید، احتمالاً کمی دلهره دارید و هنوز نمی‌دانید چه‌کاری باید انجام دهید. پلنرنویسی به سادگی یعنی برنامه‌ریزی برای کارهایی که نمی‌توانید به‌موقع آن‌ها را انجام دهید. پس نگران نباشید و به‌جای اینکه دغدغه این رو داشته باشید که طرز نوشتن پلنر چگونه است، قدم‌به‌قدم با ما در ناچو همراه باشید تا به زبان ساده نحوه نوشتن پلنر را برایتان  توضیح بدهیم.

 

آموزش نوشتن پلنر

 

آموزش پلنرنویسی و آشنایی با مزایای آن

پیش از آشنایی با نحوه نوشتن پلنر، باید ابتدا به این باور برسید که قرار است با سازمان‌دهی کارها و برنامه‌ریزی برای انجام آن‌ها، روال بازی زندگی‌تان را تغییر دهید و همه‌چیز را به نفع خودتان تمام کنید!

وقتی انگیزه داشته باشید، بهتر می‌توانید به‌صورت روزانه نوشتن پلنر را ادامه دهید و روزبه‌روز به اهدافتان بیشتر نزدیک شوید. دفتر پلنر ابزاری است که برای مدیریت بهتر زمان و اولویت‌بندی وظایف به شما کمک می‌کند. اما این کمک باید دوطرفه باشد؛ یعنی تا زمانی که شما اطلاعات مهم و موردنیاز خود را داخل این دفتر یادداشت نکنید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید که نگاه کردن به صفحات خالی دفتر فایده‌ای برای شما داشته باشد.

برای پیدا کردن ایده، اول این سؤال را از خودتان بپرسید: چرا باید از دفتر پلنر استفاده کنم؟ بنشینید و با خودتان مزایای پلنرنویسی را مرور کنید:

 • پلنر با نگه‌داشتن اطلاعات مهم شما و ارائه یک چک‌لیست، می‌تواند به سازمان‌دهی کارها و برنامه‌های روزانه شما کمک کند.
 • دفتر پلنر، تصویری واضح را پیش روی شما قرار می‌دهد و با توجه به این تصویر می‌توانید کارهای روزانه، هفتگی یا حتی ماهانه خودتان را در ذهنتان تصور کنید و آن‌ها را مرور کنید.
 • مهم‌ترین مزیت این کار، مدیریت زمان و صرفه‌جویی در زمان است.
 • اگر حافظه ضعیفی دارید و اغلب یادتان می‌رود کارهایتان را انجام بدهید، این دفتر مراقب شماست و نمی‌گذارد هیچ‌چیز حتی کوچک‌ترین جزئیات را فراموش کنید.
 • آشفتگی و به‌هم‌ریختگی ذهنی به خاطر نداشتن برنامه است. اما وقتی کارهایتان را منظم و به ترتیب اولویت در کنار یکدیگر بنویسید، دیگر خبری از به‌هم‌ریختگی ذهنی هم نخواهد بود.
 • با پلنر احساس می‌کنید این خودتان هستید که دارید زندگی‌تان را کنترل می‌کنید. زیرا همه‌چیز در دست شماست و این شما هستید که برای هر لحظه، ساعت و هر روز هفته برنامه‌ریزی کرده‌اید.

 

مزایای پلنرنویسی

 

نحوه نوشتن پلنر برای مبتدیان

پلنر یک وسیله شخصی است؛ بنابراین اول‌ازهمه سعی کنید آن را متناسب با سلیقه علاقه و نیازهای خودتان بنویسید؛ البته همانند دفتر بولت ژورنال نیازی نیست که طراحی همه بخش ها از صفر را خودتان انجام دهید چون اصولا در پلنرها از قبل بخشی از طراحی جداول انجام شده است. ممکن است به‌عنوان یک مبتدی حتی انتخاب بین نوشتن به‌صورت افقی و عمودی هم برای شما یک چالش بزرگ باشد. اما راحت باشید، خودتان باشید و چیزی که به ذهنتان می‌رسد را انجام دهید.

حالا به ترتیب کارهایی که در این بخش به شما می‌گوییم را مرحله‌به‌مرحله انجام دهید:

 1. اگر طرح افقی را انتخاب می‌کنید، می‌توانید متناسب با نیازهای خودتان تعداد روزهای هفته را به‌صورت افقی در دفتر یادداشت کنید و فضای کافی هم برای نوشتن کارهای همان روز در نظر بگیرید. ( پلنر رومیزی به این صورت است )
 2. در این مرحله باید یک قالب مشخص برای پلنر خود در نظر بگیرید؛ مثلاً اگر قرار است برای روز اول برنامه‌ریزی کنید، باید برای هر ساعت خودتان یک برنامه عالی داشته باشید.
 3. چنانچه برنامه‌ریزی شما به‌صورت هفتگی است یا می‌خواهید ماهانه برنامه‌ریزی ‌کنید، بهتر است از نوشتن جزئیات کارهایی که در هر ساعت انجام می‌دهید، پرهیز کنید و به کارهای مهمی که به‌عنوان اهداف شما در یک هفته در ذهنتان قرار دارند، بپردازید.

تا این مرحله با هم پیش رفتیم. حالا اگر می‌خواهید طرز نوشتن پلنر را یاد بگیرید و بدانید که دقیقاً چه جملات چه کلمات و چه ایده‌هایی را باید به چه صورت در دفترتان بنویسید، بخش بعدی را حتماً مطالعه کنید.

نحوه نوشتن پلنر برای مبتدیان

 

طرز نوشتن پلنر

حالا که یک قالب زمانی برای پلنرنویسی انتخاب کرده‌اید و تکلیفتان با خودتان مشخص است، می‌توانید به این صورت پیش بروید:

 

۱. ابتدا مشخص کنید از انجام این برنامه‌ریزی‌ها چه هدفی دارید.

قبل از شروع استفاده از پلنر، باید با خودتان روراست باشید و اگر می‌خواهید بهره‌وری بهتری داشته باشید و زمان را مدیریت کنید، حتماً اهداف خودتان را در دفتر بنویسید. باید برای رسیدن به همان اهداف برنامه‌ریزی کنید و از شر افکار مزاحمی که در ذهن شلوغ شما پرسه می‌زنند، خلاص شوید.

 

۲. بهتر است تاریخ‌های مهم در دفترتان یادداشت کنید.

تاریخ‌هایی مثل تاریخ تولد، سالگردها یا مناسبت‌های خاص را حتماً در دفترتان بنویسید. به این صورت اگر قرار بوده در روز خاصی کار مهمی را برای رسیدن به هدفتان انجام دهید، متناسب با همان رویداد یا اتفاق مهم برنامه‌ریزی کنید. این‌طوری کارهای مهم شما در یک زمان نمی‌افتند و می‌توانید هردوی آن‌ها را با یکدیگر مدیریت کرده یا یکی از آن‌ها را به‌روز بعدی موکول کنید.

 

۳. فهرست کارهای مهم را یادداشت کنید.

هر کاری که قرار است در یک روز، هفته یا ماه تمام کنید باید به‌صورت فهرست و بر اساس اولویت و اهمیت در این دفتر بنویسید. (برای مطالعه بیشتر روی ماتریس آیزنهاور کلیک کنید!) اگر می‌خواهید متمرکز بمانید و در مسیر خود برای رسیدن به اهداف گام بردارید، این کار ضروری است.

 

۴. بعد از انجام وظایف برگردید و آن‌ها را مرور کنید.

درست است که شما وظایف خودتان را بر اساس فهرست کارهای مهمی که نوشته‌اید، انجام می‌دهید، اما پیگیری و مرور این کارها به شما احساس موفقیت می‌دهد. وقتی می‌بینید که در چند ساعت کوتاه کار مهمی را انجام داده‌اید که در گذشته انجام دادن آن برایتان یک هفته طول می‌کشید، به شما احساس موفقیت و عزت‌نفس می‌دهد. حتی می‌توانید از نقاط قوت و نقاط ضعف خود در هنگام بررسی، برای اهداف آینده استفاده کنید.

 

۵. برخی از صفحات را برای اهداف بلندمدت خود در نظر بگیرید.

به‌جز نوشتن لیست کارهای روزانه ( تودولیست بعضی از برگه‌های خاص دفتر را با رنگ‌های دیگر یا با استیکر مشخص کنید و اهداف بلندمدت خودتان را داخل آن بنویسید. به این صورت با دیدن یک صفحه جدید با طراحی خلاقانه، انگیزه پیدا می‌کنید تا به آن هدف برسید.

 

۶. صفحه دفتر پلنر را به‌صورت شخصی تنظیم کنید.

شما می‌توانید یک صفحه دفتر را به بخش‌های مختلف تقسیم کنید. مثلاً در ابتدای صفحه کارهای مربوط به خانه را بنویسید یا در بخش بعدی که مشخص کردید، کارهای مربوط به محل کارتان را بنویسید.

با رسیدن به این مرحله، یعنی اینکه شما یک ایده کلی برای نوشتن planner دارید و حالا دیگر می‌دانید که چه‌کاری باید انجام دهید. اما ما اینجا شمارا رها نمی‌کنیم و هنوز هم در کنارتان هستیم تا ایده‌های جذابی برای نوشتن پلنر به شما آموزش دهیم.

ایده‌های پلنرنویسی برای مبتدیان

 

ایده‌های پلنرنویسی برای مبتدیان

اگر با تمام توضیحاتی که دادیم، هنوز نمی‌دانید از کجا شروع کنید و هیچ ایده‌ای برای برنامه‌ریزی ندارید، این کارها را انجام بدهید:

 

 • فهرست سازی کنید.

برای تمام کارهایی که می‌خواهید در طول روز انجام دهید، غذاهایی که قرار است بخورید، مکان‌هایی که قرار است بروید و تمام این‌ها، فهرست بنویسید.

 • اهدافتان را به کارهای کوچک‌تر تقسیم کنید.

مادامی‌که شما برای رسیدن به اهدافتان تلاش می‌کنید، باید قدم‌به‌قدم پیش بروید. پس بهتر است اهدافی که دارید را به کارهای کوچک‌تر تقسیم کنید تا با انگیزه بیشتر و تمرکز بهتری آن‌ها را انجام دهید.

 • با ابزارهای مختلف به خودتان انگیزه بدهید.

می‌توانید از عکس، تصویر، برچسب یا نقل‌قول‌های انگیزشی برای الهام گرفتن استفاده کنید و آن‌ها را داخل دفتر هم بنویسید.

 • پیشرفت خود را ارزیابی کنید.

حتماً عادت‌های روزانه خود را بررسی کنید و با توجه به پیشرفت‌هایی که در طول هفته اول یا ماه اول داشته‌اید، احساس غرور کنید.

 • برنامه غذایی هفتگی خودتان را مشخص کنید.

شاید از نظرتان مضحک باشد، اما شما می‌توانید در دفتر پلنر خود برای یک هفته، یک روز یا حتی یک ماه، رژیم غذایی بنویسید. این‌طوری هم غذاهای سالم و مغذی می‌خورید، هم از قبل می‌دانید که چه مواد غذایی برای درست کردن آن‌ها لازم دارید و در زمان و احتمالا هزینه خود صرفه‌جویی می‌کنید.

مسلماً می‌تواند ثبت لحظات خوش زندگی و تبدیل کردن آن‌ها به یک یادگاری که در دفتر ثبت‌شده و فراموش نمی‌شود، برای همه هیجان‌انگیز باشد. بنابراین بخشی از روزتان را به خاطره‌نویسی در این دفترها بگذرانید و مطمئن باشید در آینده که برمی‌گردید و به آن نگاه می‌کنید، حس خوبی پیدا خواهید کرد.

 • پلنر را تزیین کنید.

اگر می‌خواهید خلاقیت را چاشنی کارتان کنید، بهتر است حتماً از نشانگرها، خودکارهای رنگی یا روان نویس ژله ای، استیکرهای جذاب و ابزارهای تزیینی استفاده کنید. نوشته‌های چسبی برای یادآوری کارهای مهم در یک تاریخ مهم، معجزه می‌کنند. استفاده از نوارهای تزیینی و طرح‌های مختلف برای زیباسازی دفتر، توجه شمارا جلب می‌کند و علاقه بیشتری برای دسته‌بندی اهدافتان پیدا می‌کنید. از هایلایترهای رنگارنگ استفاده کنید. برای علامت‌گذاری بعضی از صفحات گیره، کلاسور یا گیره کاغذ تهیه کنید و با توجه به سلیقه خود الگوهای رنگارنگ و متنوعی را برای هر صفحه از دفتر انتخاب کنید.

 • پلنر را در دسترس خود قرار دهید.

دفتر برنامه‌ریزی باید همیشه کنار شما باشد. بنابراین می‌توانید آن را روی میز، کنار تخت یا داخل کیفتان نگهداری کنید تا در محل کار هم بتوانید وظایف خود را بررسی کنید.

 • برای یادآوری کارهای مهم پلنر، ساعت کوک کنید.

می‌توانید از زنگ هشدار در گوشی یا رایانه خود استفاده کنید و کارهای مهمی که داخل دفتر نوشته‌اید را یادآوری نمایید. این باعث می‌شود تا بتوانید کارهای مهمی که در دفتر نوشته‌اید، سر موقع انجام دهید و مثلا بخشی را به عنوان دفتر شکرگزاری روزانه خود درنظر گرفتید، حتما کامل کنید.

 • بعد انجام کامل کار، به خودتان یک جایزه بدهید.

میان وعده موردعلاقه‌تان را بخورید یا آخر هفته با دوستانتان بیرون بروید. این‌طوری انگیزه پیدا می‌کنید تا مرتب و منظم کارهای یادداشت شده را انجام دهید. استفاده از هبیت ترکر هم قطعا راهی هوشمندانه و اصولی برای جا انداختن عادات جدید شما است!

 

 

کلام پایانی

طرز نوشتن پلنر و برنامه‌ریزی، ممکن است برای مبتدیان یک موضوع چالش‌برانگیز باشد. به همین خاطر در این مقاله از ناچو سعی کردیم کارهای ساده‌ای که می‌تواند برای نوشتن در دفتر برنامه‌ریزی به شما کمک کند را توضیح بدهیم.
اگر قصد خرید پلنر‌های زیبا و رنگارنگ ناچو را دارید، می‌توانید با کارشناسان بخش فروش ما تماس بگیرید و درصورتی‌که هنوز نمی‌دانید چطور باید انتخاب کنید، از مشاوره رایگان و راهنمایی آن‌ها استفاده کنید. شماره‌های درج‌شده در وب‌سایت گروه هنری ناچو و اینستاگرام ناچو همیشه پاسخگوی شما عزیزان هست.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

دریافت سفارش در تهران با پیک موتوری زیر 5 ساعت! ارسال پستی رایگان کل کشور بالای ۴۰۰ تومان | ۰۲۱۲۲۱۸۷۴۰۲ – ۰۹۳۰۲۲۲۰۷۴۷