فواید شکرگزاری و بررسی نتایج آن برای رسیدن به آرزوها

فواید نوشتن شکرگزاری چیست

احتمالاً حالا که برای آشنایی با نتایج شکرگزاری سراغ این مقاله آمده‌اید، می‌دانید که راز شکرگزاری چیست. اما قبل از شروع تمرین منظم، می‌خواهید بدانید شکرگزاری برای رسیدن به آرزوها چه فایده‌ای دارد و چگونه می‌توانید از این تمرین منظم سود ببرید. البته این یک خواسته قابل‌درک است و ما به آن احترام می‌گذاریم. طبیعتاً هیچ‌کس نمی‌تواند بدون شنیدن فواید فوق‌العاده‌ای که غذاهای سالم در زندگی دارند شروع به خوردن آن‌ها کند. ما هم در ناچو تلاش می‌کنیم برای آگاهی دادن به شما عزیزان، درباره فواید نوشتن شکرگزاری همه‌چیز را بررسی کنیم.

راز شکرگزاری چیست

 

راز شکرگزاری چیست؟

برای اینکه بدانید راز شکرگزاری چیست، یک مثال ساده می‌زنیم. تا حالا فکر کرده‌اید اگر یک دارو اختراع می‌شد که می‌توانست مشکلاتی مانند اضطراب، بی‌خوابی، ضعف سیستم ایمنی و مشکلات خلق‌وخو را بهبود ببخشد، چه اتفاقی می‌افتاد؟

قطعاً همه این دارو را مصرف می‌کردند تا از شر بیماری‌ها و دردهای مزمنی که سال‌ها دچار آن بوده‌اند، خلاص شوند. مغز ما به‌گونه‌ای طراحی شده که به فکر حل مشکلات است. حالا اگر بدانید که یک شکرگزاری ساده چه فواید فوق‌العاده‌ای برای بهبود شرایط روحی و جسمی شما دارد، مطمئن باشید برای چند روز هم که شده این تمرین ساده را امتحان می‌کنید! به‌طورکلی نتایج شکرگزاری به ۵ دسته اصلی تقسیم می‌شوند که روی عواطف و شخصیت شما تأثیر می‌گذارند، شرایط اجتماعی شما را بهبود می‌بخشند و باعث می‌شوند تا در شغل خودتان موفق‌تر عمل کنید. همچنین فوایدی که شکرگزاری برای سلامتی انسان دارد را نمی‌توان نادیده گرفت.

راز شکرگزاری این است که افراد سپاسگزار سطوح پایین‌تری از استرس، اضطراب و افسردگی را تجربه می‌کنند. تمرین شکرگزاری باعث بهبود خواب، افزایش سطح انرژی و حتی افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن می‌شود. با آگاهی از اصول شکرگزاری که در یک مقاله آن را جمع بندی کردیم به اطلاعات ارزشمندی خواهید رسید.

 

تأثیر نوشتن شکرگزاری

بهتر است حالا که تا حدودی با نتایج شکرگزاری آشنا شدید، درباره تأثیر نوشتن شکرگزاری نیز مطالبی را عنوان کنیم. سپاسگزاری بسیار بیشتر از گفتن خدایا شکرت یا متشکرم است. وقتی‌که طرز فکر ما عمیق‌تر از این موضوع باشد، نحوه درکمان نسبت به جهان هستی تغییر پیدا می‌کند و اثرات مثبتی بر سلامت روانی، عاطفی و حتی جسمی ما خواهد داشت.

درواقع شکرگزاری، راز زندگی رضایت مند است و به ما کمک می‌کند توانایی مقابله با چیزهایی را داشته باشیم که نمی‌توانیم آن‌ها را تغییر دهیم. در دنیایی که هر روز پیام‌هایی با مضمون کمبود، ناتوانی مالی و فقدان دریافت می‌کنیم، شکرگزاری این کمک را به ما می‌کند تا از فراوانی‌های اطرافمان قدردانی کنیم؛ حتی از هوایی که نفس می‌کشیم یا روابطی که با دوستانمان داریم.

قدردانی می‌تواند به‌عنوان یک پادزهر قوی برای درمان مشکلاتی مانند استرس و منفی گرایی به ما کمک کند. درواقع تأثیر نوشتن شکرگزاری به حدی است که ما را قادر می‌سازد به‌جای اینکه روی شکست‌هایمان تمرکز کنیم، برای مواجهه با چالش‌های اجتناب‌ناپذیر زندگی یک راه‌حل مناسب انتخاب کنیم و یاد بگیریم چگونه از آن‌ها درس بگیریم. مطالعات علمی نشان داده‌اند که تمرین قدردانی فواید بسیاری برای سلامت روحی و جسمی ما دارد.

 

فواید نوشتن شکرگزاری چیست

 

فواید نوشتن شکرگزاری

فواید نوشتن شکرگزاری بسیار زیاد هستند و مواردی که ما در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم تعداد کمی از آن‌ها را پوشش می‌دهند. اما برای آشنایی بهتر شما با نتایج شکرگزاری در زندگی آن‌ها را در ادامه معرفی می‌کنیم:

مزایای عاطفی

وقتی‌که شما احساس مثبت قدردانی را در خودتان تقویت کنید و نگرش سپاسگزارانه داشته باشید، شادتر می‌شوید. اگر ۵ دقیقه در روز درباره آن چیزی که دارید از خدا تشکر کنید به‌صورت روزانه شادی شما افزایش پیدا می‌کند و احساس مثبت‌تری نسبت به زندگی خود خواهید داشت ( ثبت جملات داخل دفتر خاطرات هم ایده بسیار خوبی است). به این صورت احساس عزت‌نفس بیشتری خواهید داشت و دچار افسردگی نمی‌شوید. افرادی که شکرگزار هستند با تقویت احساسات مثبت خود حسادت را از خودشان دور می‌کنند و می‌دانند که چیزی برای غبطه خوردن به دیگران وجود ندارد. این‌گونه نسبت به شرایط خود احساس بهتری پیدا می‌کنند و با مشکلاتی که این روزها گریبان گیر بسیاری از افراد است (مانند افسردگی و خودکشی) مقابله می‌کنند.

 

مزایای اجتماعی

اگر شکرگزاری انسان را ازنظر عاطفی متعادل‌تر، شادتر و مثبت‌تر کند، پس منطقی است که تمام این اثرات مثبت به جامعه هم انتقال پیدا کند. وقتی‌که افراد شاد و سالم در یک جامعه در کنار یکدیگر زندگی کنند، همدیگر را دوست خواهند داشت. از همدیگر تشکر می‌کنند و ارتباط اجتماعی گسترده‌تری با اطرافیان خود خواهند داشت. این افراد معمولاً روابط عاشقانه بهتری دارند. اعتمادبه‌نفس بالایی دارند و با قدردانی کردن از دیگران هم خودشان احساس خوبی پیدا می‌کنند و به هم به دیگران احساس خوبی می‌دهند. این افراد می‌توانند مشکلات و نگرانی‌های خود را با دوستانشان در میان بگذارند و مشکلات خود را در جامعه حل کنند. به این صورت می‌توانند از حمایت اجتماعی اطرافیان نیز بهره ببرند و سطوح پایین‌تری از استرس و افسردگی را تجربه کنند. تقویت روابط خانوادگی در مواقع استرس زا باعث می‌شود تا کودکان و والدین در برابر اضطراب و افسردگی ایمن بمانند و در موقعیت‌های دشوار زندگی راحت‌تر با مشکلات کنار بیایند.

 

مزایای شخصیتی

علاوه بر مزایای اجتماعی و عاطفی که قدردانی می‌تواند داشته باشد، این نوع نگرش می‌تواند بر شخصیت شما نیز تأثیر بگذارد. به‌عنوان‌مثال یکی از فوایدی که شکرگزاری در زندگی انسان دارد این است که باعث خوش‌بین شدن انسان نسبت به زندگی می‌شود و کمک می‌کند تا احساس مثبت‌تری نسبت به دیگران داشته باشد. یادداشت‌های روزانه سپاسگزاری می‌تواند ۵ تا ۱۵ درصد شما را خوش‌بین‌تر کند. این موضوع باعث می‌شود تا معنویت‌گرایی در انسان تقویت شود و ازنظر روحی خود را پیدا کند. افرادی که احساس خودمحوری می‌کنند با قدردانی، رفته‌رفته از این حس دور می‌شوند و بیشتر با دیگران ارتباط می‌گیرند. این کار نیز باعث می‌شود تا مادی‌گرایی در آن‌ها کاهش پیدا کند. زیرا قدر چیزهایی که دارند را می‌دانند و کمتر برای به دست آوردن تمرکز می‌کنند. این‌طوری رضایت بیشتری از زندگی خود خواهند داشت و نسبت به زندگی خوش‌بین‌تر می‌شوند.

 

تاثیر نوشتن شکرگزاری

 

مزایای شغلی

قدردانی کردن در محل کار علاوه بر کارمندان برای کارفرمایان هم مزایای بسیاری دارد. مدیرانی که قدرشناس باشند مؤثرتر خواهند بود، جایگاه ویژه‌ای بین کارمندان خود پیدا می‌کنند و می‌توانند به‌عنوان یک فرد الهام‌بخش برای دیگران مورد تمجید و ستایش قرار بگیرند. در محیط‌هایی که از کارمندان قدردانی می‌شود، احساس بی‌حوصلگی جایی ندارد و بنابراین کارمندان بهتر تصمیم می‌گیرند و به خاطر داشتن مشاغل استرس‌زا کمتر احساس پوچی می‌کنند. این افراد معنا و هدف را در کار خود پیدا می‌کنند و به افراد مؤثر و کارآمدی تبدیل می‌شوند که روی نقاط قوت خود تمرکز می‌کنند و به آینده امید دارند. کارمندانی که تازه‌کار هستند و احساس می‌کنند نسبت به همکاران باتجربه و قدیمی خود کمتر موردتوجه قرار می‌گیرند با دریافت پیام‌های قدردانی احساس ارزشمندی می‌کنند. تحقیقاتی که روی کارکنان و کارمندان یک بیمارستان انجام شده، نشان داده که افراد شکرگزار کمتر علائم افسردگی و استرس را نشان می‌دهند.

فواید سلامتی

ازجمله فواید شکرگزاری برای سلامتی می‌توان به بهبود سلامت جسمی و متعادل کردن احساسات اشاره کرد. در بخش‌های پیش نیز اشاره کردیم که شکرگزاری می‌تواند علائم افسردگی را کاهش دهد. روابط شما را با دیگران بهبود ببخشد، موقعیت شغلی شما را تقویت کند و تأثیر مثبتی در زندگی اجتماعی شما داشته باشد. افراد شکرگزار می‌توانند با مشکلاتی مانند فشارخون بالا و بی‌خوابی مقابله کنند و با ورزش کردن تناسب‌اندام خود را حفظ کنند. فردی که روان سالمی داشته باشد، قطعاً برای رسیدن به سلامت جسمی هم تلاش می‌کند.

 

شکرگزاری برای رسیدن به آرزوها

 

شکرگزاری برای رسیدن به آرزوها

حالا که می‌دانید نتیجه شکرگزاری در زندگی چیست و چه فوایدی دارد، بهتر است درباره تأثیر شکرگزاری برای رسیدن به آرزوها صحبت کنیم. وقتی شما حس قدردانی را در خودتان تقویت می‌کنید، جایی که در حال حاضر در آن هستید را دوست دارید. مهم نیست کجا باشید و چه شرایطی داشته باشید. شما از آن لحظه خوشحال هستید و قدردان نعمت‌هایی خواهید بود که در حال حاضر دارید. پس عمداً روی آن چیزی که می‌خواهید تمرکز می‌کنید و موارد بیشتری را نیز به زندگی خود دعوت می‌کنید. به این صورت شما به سمت رؤیاهایتان حرکت می‌کنید تا بتوانید بالاخره آن‌ها را محقق کنید. شاید سپاسگزاری یک قدم کوچک باشد، اما به‌مرور زمان این قدم‌های کوچک بزرگ می‌شوند و در طول مسیر شما را به رویای زندگی‌تان می‌رسانند. سپاسگزاری کمک می‌کند تا شما بتوانید رویایتان را زنده نگه دارید و تا مادامی‌که به دنبال آن هستید، انگیزه خود را حفظ کنید؛ درواقع قدردانی به شما کمک می‌کند تا رویایتان را به واقعیت تبدیل کنید. اگر دنبال آموزش دیدن درباره نحوه شکرگزاری هستید، مقاله مربوط به آموزش شکرگزاری را ببینید.

 

نتیجه شکرگزاری در زندگی

نتیجه شکرگزاری در زندگی مدرن امروزی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. درواقع شکرگزاری به انسان کمک می‌کند تا به اهداف خود در زندگی برسد و قدردان نعمت‌هایی باشد که در اختیار دارد. پیگیری رؤیاها و تحقق آن‌ها نیاز به انگیزه دارد. نوشتن شکرگزاری به‌صورت روزانه در یک دفتر شکرگزاری، می‌تواند آن انگیزه کوچک و ساده‌ای باشد که انسان به آن نیاز دارد.

قدردانی کردن شجاعت و انگیزه لازم برای انجام کارهایی را به انسان می‌دهد که معمولاً از انجام دادن آن‌ها می‌ترسد. رسیدن به اهداف بزرگ در زندگی یک شبه اتفاق نمی‌افتد و نیاز به استمرار و تمرین دارد. قدردانی کردن همان پله‌های کوچکی است که با طی کردن تک‌تک آن‌ها انسان می‌تواند به اهداف بزرگ خود در زندگی برسد. بنابراین می‌توان گفت که نتیجه اصلی شکرگزاری در زندگی زنده نگه داشتن و تقویت رؤیاهای انسان است تا بتواند برای رسیدن به آن‌ها تلاش کند.

 

بررسی معجزه شکرگزاری

 

بررسی معجزه شکرگزاری

تا این قسمت از مقاله تلاش کردیم به بررسی معجزه شکرگزاری بپردازیم و درباره فوایدی که شکرگزاری می‌تواند در زندگی روزانه ما داشته باشد، صحبت کنیم. نقش سپاسگزاری در بهبود حال افراد مبتلا به افسردگی غیرقابل‌انکار است. قدردانی می‌تواند باعث سلامت جسمی انسان شود و به افرادی که در رنج و سختی به سر می‌برند کمک می‌کند تا کنترل زندگی خود را در دست بگیرند. افرادی که با مشکلاتی مانند سوءمصرف مواد مخدر دست‌به‌گریبان هستند و از اعتیاد رنج می‌برند، می‌توانند با شکرگزاری مشکلات خود را برطرف کنند. به‌طورکلی با بررسی معجزه شکرگزاری فهمیدیم که این کار در زندگی همه افراد می‌تواند تأثیرات مثبتی داشته باشد.

 

کلام پایانی
نوشتن شکرگزاری در یک دفترچه یادداشت به‌صورت روزانه می‌تواند نتایج بی‌نظیری در زندگی انسان داشته باشد. در این مقاله به بررسی فواید و نتایج شکرگزاری پرداختیم و درباره تأثیرات مثبتی که می‌تواند روی زندگی فردی و اجتماعی داشته باشد، اطلاعاتی ارائه کردیم.

این مطلب چقدر مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

دریافت سفارش در تهران با پیک موتوری زیر 5 ساعت! ارسال پستی رایگان کل کشور بالای ۴۰۰ تومان | ۰۲۱۲۲۱۸۷۴۰۲ – ۰۹۳۰۲۲۲۰۷۴۷