طرز نوشتن خواسته ها، نحوه بغل کردن محکم آرزوها!

راه رسیدن به هدف و آرزوها

اگر شما هم مثل من از رؤیاپردازی خسته شده‌اید و از اینکه نمی‌توانید به آرزوهایتان دست پیدا کنید احساس سرخوردگی می‌کنید، نگران نباشید امروز می‌خواهم یک راه‌حل به شما پیشنهاد کنم که استفاده از آن توانسته افراد زیادی را به اهدافشان برساند.
پیشنهاد من انجام یک کار ساده است؛ نوشتن لیست آرزوها!

آشنایی با طرز نوشتن خواسته‌ها و فراگرفتن ترفندهایی برای تهیه فهرست آرزوها می‌تواند سکوی پرتاب شما برای رسیدن به اهدافتان باشد. فقط کافی است به‌جای نوشتن اهداف مبهم و استفاده از کلمه‌های کلی به سراغ جزئیات بروید. احتمالاً الآن این سؤال برای شما مطرح‌شده که چگونه خواسته‌هایمان را بنویسیم؟

عجله نکنید و با من در ناچو همراه باشید تا در ادامه به شما بگویم نحوه نوشتن آرزوها به چه صورت است.

 

چگونه لیست اهداف بنویسیم

 

چگونه لیست اهداف بنویسیم؟

اگر باور دارید که قدرت نوشتن خواسته‌ها می‌تواند به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند، احتمالاً وسوسه شده‌اید و این سؤال را می‌پرسید که چگونه لیست اهداف بنویسیم؟

برای اینکه بدانید لیست اهداف چگونه تنظیم می‌شود، ابتدا باید تفاوت بین هدف و آرزو را بدانید تا بهتر بتوانید برای نوشتن تصمیم بگیرید. اگر بخواهم به‌صورت ساده کلمه هدف را معنی کنم باید بگویم هدف همان کار خاصی است که شما برای انجام آن متعهد می‌شوید. مثلاً به خودتان می‌گویید امسال می‌خواهم یک کتاب پنجاه هزار کلمه‌ای بنویسم. اما آرزو چیزی است که شما دوست دارید اتفاق بیفتد. اما همه جوانب آن تحت کنترل شما نیست. مثلاً شما آرزو می‌کنید کتابی که نوشته‌اید، پرفروش باشد. ولی فروختن کتاب شما به‌صورت کامل دست خودتان نیست و این خریداران هستند که می‌توانند شما را به آرزوهایتان برسانند. بنابراین برای رسیدن به یک آرزو نیاز به انرژی و زمان زیادی دارید.

حالا اگر می‌خواهید آرزوهای شما واقعیت پیدا کنند، باید:

 • فهرست جداگانه‌ای برای آرزوها و اهدافتان بنویسید.

مثلاً من به ‌تناسب اندام به‌عنوان یک هدف نگاه می‌کنم. بنابراین آن را داخل لیست اهداف روزانه خودم می‌نویسم و از پلنر روزانه استفاده می کنم. زیرا می‌دانم رسیدن به‌تناسب اندام کار ساده‌ای نیست و نیاز به تلاش روزانه دارد. بنابراین نمی‌توانم آن را بین لیست آرزوهایم بنویسم و برای به دست آوردنش هیچ کاری انجام ندهم.

 • یک لیست برای انجام خواسته‌هایتان با دقت و جزئیات زیاد بنویسید.

من فهرستی از اهدافی که می‌خواهم به آن‌ها متعهد شوم تهیه می‌کنم و آن‌ها را در برنامه‌ام ثبت می‌کنم، چون می‌دانم اگر این کار را نکنم خودبه‌خود انجام نمی‌شوند. سپس در دفترچه اهداف فهرستی از آرزوهایی را می‌نویسم که می‌خواهم بدون شک آن‌ها را جذب کنم.

 

رسیدن به آرزوها با نوشتن

 

رسیدن به آرزوها با نوشتن

برای رسیدن به آرزوها با نوشتن، باید ابتدا یک هدف بزرگ تعیین کنید که به شما انگیزه بدهد. حالا می‌توانید از این طرز فکر برای رسیدن به اهداف بزرگ خودتان استفاده کنید. این هدف باید به‌قدری بزرگ باشد که شما را هیجان‌زده کند. البته نباید رسیدن به این هدف برای شما غیرممکن باشد و بتوانید حداقل در سال جاری به آن دست پیدا کنید.

آرزو یا هدف باید به‌قدری برای شما جذاب باشد که هرروز که از خواب بیدار می‌شوید برای رسیدن به آن هیجان داشته باشید و در مقاله ۱۷ قانون برای رسیدن به موفقیت از زبان ناپلئون هیل میخوانیم:

اشتیاق سوزان برای رسیدن به یک هدف قطعی و مشخص، نیرویی در وجود شما بیدار می‌کند که می‌تواند تمام موانع‌ را کنار بزند و دست شما و موفقیت را در دست هم بگذارد

 

نوشتن خواسته‌ ها روی کاغذ

نوشتن خواسته‌ها روی کاغذ یکی از کارهای مهم و تأثیرگذاری است که ما می‌توانیم برای رسیدن به آرزوهایمان انجام دهیم. این کار دارای فواید بسیاری است که ازجمله آن‌ها می‌توان به افزایش انگیزه، افزایش اعتمادبه‌نفس و بهبود حافظ اشاره نمود.

 

نحوه نوشتن آرزوها

 

نحوه نوشتن آرزوها

برای آشنایی با نحوه نوشتن آرزوها اول‌ از همه باید این نکته را بدانید که نوشتن لیست آرزوها یک بازی روانشناسی است. شما فقط باید بدانید که مغزتان چگونه شما را فریب می‌دهد. نکته دوم این است که از استراتژی‌ و تکنیک‌هایی استفاده کنید که به شما کمک می‌کنند.

بیشتر مردم اهداف خودشان را رها می‌کنند. زیرا این استراتژی و تکنیک‌های را مؤثر نمی‌دانند. همین باعث می‌شود تا رسیدن به اهداف برای آن‌ها سخت شود. معمولاً انسان تمایلی به ادامه کارهای سخت ندارد و خیلی زود آن‌ها را رها می‌کند. درواقع رسیدن به یک هدف ساده است، اما آن‌قدرها هم آسان نیست. درحالی‌که اگر ذهنیت درستی داشته باشیم و از مجموعه تکنیک‌ها و استراتژی‌های مؤثر بهره ببریم، می‌توانیم آن را آسان کنیم.
برای انجام این کار بهتر است به نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنم، توجه داشته باشید:

 • به خاطر پیشرفت‌هایی که دارید از خودتان قدردانی کنید.

عده کمی از مردم می‌دانند که یکی از کارهای اصلی برای دستیابی به اهداف قدردانی از پیشرفت‌ها است. این نکته خیلی ساده است. اما اهمیت زیادی دارد. به همین خاطر اول‌ازهمه به آن اشاره کردم. برای اینکه بهتر متوجه شوید یک مثال برایتان می‌زنم:

من درگذشته یک هدف تعیین کردم و برای انجام آن برنامه‌ریزی کردم. اما به دلایلی نتوانستم به هدفم برسم. همین باعث شد تا احساس گناه کنم و احساسات منفی در ذهن من ایجاد شود. چنین اتفاق‌هایی باعث می‌شود تا به‌صورت ناخودآگاه و حتی گاهی خودآگاه اعتمادبه‌نفس خودمان را از دست بدهیم و دیگر برای پیشرفت تلاش نکنیم.
مطمئناً هیچ‌کس دلش نمی‌خواهد احساس بدی داشته باشد و به همین خاطر است که بی‌خیال نوشتن لیست اهداف و آرزوها می‌شود. اما با شکرگزاری تمام این مشکل‌ها برطرف می‌شود.

پس قدردان باشید چون قدردانی یک ترفند قدرتمند است. حتی اگر برای چند دقیقه از پیشرفت‌هایی که تاکنون داشته‌اید، در دفتر شکرگزاری خود قدردانی کنید. می‌توانید اعتمادبه‌نفس خودتان را افزایش دهید و از شر احساسات منفی خلاص شوید. همین باعث می‌شود تا خودتان مشاهده کنید چگونه دارید به اهدافتان نزدیک می‌شوید و تشویق شوید که اهداف بیشتری برای آینده تعیین کنید.

 

 • اهداف کمتری تعیین کنید تا در درازمدت به نتایج بیشتری برسید.

احتمالاً از این حرف من تعجب می‌کنید! اما خیلی ساده این قضیه را برای شما توضیح می‌دهم:
اگر شما ۲۰ هدف برای خودتان تعیین کنید، مجبور می‌شوید انرژی خودتان را برای رسیدن به تمام ۲۰ هدف تقسیم کنید و ممکن است به هیچ‌کدام از آن‌ها نرسید یا نهایتاً بتوانید به سه هدف در ماه برسید.

 

 • نیازی نیست برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید. فقط باید بدانید برای مرحله بعد چه‌کار کنید.

یکی از اشتباهاتی که من درگذشته انجام می‌دادم این بود که می‌نشستم و برای پروژه‌هایم به‌صورت دقیق برنامه‌ریزی می‌کردم. گاهی اوقات تمام کارهایی که برای رسیدن به هدفم باید انجام می‌دادم را فهرست می‌کردم یا در دفتر تودولیست می نوشتم. این کار واقعاً طاقت‌فرسا بود و باعث می‌شد انرژی من تمام شود و درنهایت منجر به رها کردن هدف می‌شد.
اما الآن دیگر این اشتباه را نمی‌کنم و نیازی نیست یک تصویر کلی از تمام برنامه‌ریزی‌ها داشته باشم. فقط کافی است بدانم برای مرحله بعدی باید چه‌کاری انجام دهم. مثلاً اگر رسیدن به هدف شما ۲ تا ۳ مرحله دارد فقط مرحله بعدی را یادداشت کنید و همان کار را انجام بدهید و سپس به سراغ مراحل بعدی بروید. نوشتن برنامه‌ریزی برای مرحله بعد ۵ الی ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. اما اگر بخواهید دو تا سه ساعت از وقتتان را برای برنامه‌ریزی بگذارید، مطمئن باشید هدفتان را نیمه کاره رها می‌کنید.

 

 • با انتخاب یک رفیق هدف، موفقیت خود را ۱۰ برابر افزایش می‌دهید.

اگر بتوانید یک فرد مسئولیت‌پذیر پیدا کنید که ما به او رفیق هدف یا به قول دکتر ربانی عزیز در مقاله ای از ویدان، همراه موفقیت می‌گوییم، خیلی راحت می‌توانید از پس مشکلات و شرایط سخت بربیایید. گاهی اوقات همه‌چیز سخت می‌شود و به خاطر مشکلات روزانه اتفاق‌هایی می‌افتد که ما علاقه‌ای به تلاش برای رسیدن به اهدافمان نداریم و تمام برنامه‌های خودمان را متوقف می‌کنیم. اما اگر یک رفیق هدف داشته باشیم، او می‌تواند با دادن انگیزه و روحیه به ما کمک کند تا همه‌چیز را از سر بگیریم و ما را نجات بدهد.

 

 • حتماً یک‌بار در هفته اهداف خود را مرور کنید.

به‌جای اینکه خودتان تنهایی اهدافتان را مرور کنید، می‌توانید از رفیق هدف کمک بگیرید. هر هفته در زمان مشخصی با یکدیگر تماس بگیرید و به یکدیگر گزارش دهید که در هفته جاری چه‌کارهایی را انجام داده‌اید و اقدام بعدی شما برای هفته آینده چیست. رفیق هدفتان همیشه سؤالاتی از شما می‌پرسد که باعث افزایش انگیزه و بینش شما برای دستیابی به اهدافتان می‌شود. به همین سادگی یک دوست هدف می‌تواند ارزشمند و کمک‌کننده باشد.

 

 • هرچند وقت یک‌بار اهدافتان را اصلاح کنید، تغییر دهید یا حتی حذف کنید.

مدتی یک‌بار مثلاً سه ماه یک‌بار بنشینید و درباره تجربه‌هایی که به دست آورده‌اید، فکر کنید. حتماً وقت بگذارید و این سؤال را از خودتان بپرسید. چرا این هدف برای من مهم است؟

اگر واقعاً هدف برای شما مهم باشد به تلاش برای رسیدن به آن ادامه می‌دهید. اما اگر متوجه شوید که واقعاً این هدف اهمیت زیادی برای شما ندارد، می‌توانید آن را حذف کنید و از صفر شروع کنید. نیازی نیست بدانید که چگونه می‌خواهید به‌کل هدف برسید. فقط کافی است این نکته را بدانید که چرا برای شما مهم است و به اثر مرکب از دارن هاردی اعتقاد داشته باشید.

 

 • حالا با اهداف جدید شروع کنید.

اهداف شما به‌خودی‌خود محقق نمی‌شوند. فقط باید از همین الآن شروع کنید. یک ورق کاغذ بردارید و لیستی از کارهای کوچکی که در این هفته انجام خواهید داد، بنویسید. نیازی نیست همه‌چیز را به‌صورت کامل و دقیق بنویسید. فقط کافی است که از همین الآن شروع کنید.

 

چگونه خواسته ‌هایمان را بنویسیم ؟

 

چگونه خواسته ‌هایمان را بنویسیم ؟

در بخش های پیش به این سؤال شما پاسخ دادیم که پرسیده بودید چگونه خواسته ‌هایمان را بنویسیم و مرحله‌به‌مرحله شما را راهنمایی کردیم تا بدانید نحوه نوشتن خواسته‌ها روی کاغذ به چه صورت است. اما خلاصه موارد در ادامه آمده است:

 چگونه اهداف خود را بنویسیم؟

پاسخ این سؤال بسیار ساده است…

 • هدف را در نظر بگیرید.
 • جزئیات هدف را مشخص کنید.
 • برای آن محدوده زمانی مشخص کنید.
 • مطمئن شوید که این هدف قابل‌دستیابی است.
 • با انجام کارهای کوچک شروع کنید.
 • در فواصل زمانی معین هدفتان را بررسی کنید.
 • واقع‌بین باشید.
 • بر اساس توانایی خودتان برنامه‌ریزی کنید.
 • از خودتان قدردانی کنید.

نوشتن اهداف

 

نوشتن اهداف

تعیین اهداف در زندگی، کاری چالش‌برانگیز است. وقتی بدانید در زندگی چه هدفی دارید، می‌دانید که باید با زندگی‌تان چه‌کار کنید. انواع مختلفی از اهداف وجود دارند، اما فقط دو نوع از آن‌ها هستند که شما برای دستیابی به خواسته‌ها و آرزوها باید روی آن‌ها تمرکز کنید:

 

اهداف بلندمدت

اهداف بلندمدت به زندگی شما جهت می‌دهند و ایجاد انگیزه می‌کنند. شما با مشخص کردن یک هدف بلندمدت راه‌های متعددی برای رسیدن به آن را پیدا می‌کنید و مسیر خود را برای رسیدن به آن ادامه می‌دهید. این اهداف نیاز به زمان و برنامه‌ریزی دارند و در طول یک هفته قابل‌دستیابی نیستند و در آینده‌ای نه‌چندان نزدیک می‌توانید به آن‌ها دست پیدا کنید.

اهداف کوتاه‌مدت

اهداف کوتاه‌مدت به آن دسته از اهدافی گفته می‌شوند که در آینده نزدیک یعنی امروز، همین هفته یا پایان همین ماه قابل‌دستیابی هستند. اما نحوه نوشتن آن‌ها تأثیر زیادی در رسیدن به اهداف بلندمدت دارد.

ویژگی‌های لیست اهداف کوتاه‌مدت

لیست اهداف کوتاه‌مدت باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد.

 • باید دارای محدوده زمانی باشد.
 • قابل‌دستیابی باشد.
 • مشخص و قابل‌اندازه‌گیری باشد.
 • متناسب با هدف نهایی باشد.
 • در شما ایجاد انگیزه کند.

 

قدرت نوشتن خواسته‌ ها

 

قدرت نوشتن خواسته‌ ها

قدرت نوشتن خواسته‌ها به‌قدری بالا است که می‌توان از آن به‌عنوان یک ابزار قدرتمند برای تحقق آرزوها نام برد. با نوشتن، قصد و هدف خود آن را تقویت می‌کنید و این باعث می‌شود تا شما باور کنید که قدرت رسیدن به خواسته‌هایتان را دارید. اگر شما یک هدف مشخص داشته باشید و با بیانی مثبت درباره آن بنویسید، رسیدن به هدف برای شما ملموس و واقعی می‌شود. با انجام این کار خلاقیت شما تحریک می‌شود و برای برنامه‌ریزی دقیق‌تر انگیزه پیدا می‌کنید.

 

طریقه نوشتن خواسته‌ ها

حالا که تصمیم گرفته‌اید با طریقه نوشتن خواسته‌ها آشنا شوید، اطمینان داشته باشید که جهان هستی در کنار شماست و تجلی آرزوهای شما نزدیک است. اما اگر می‌خواهید بدانید روش نوشتن اهداف به چشم صورت است، بخش بعدی مقاله را از دست ندهید.

روش نوشتن اهداف

روش نوشتن اهداف به این صورت است که شما باید ابتدا وظایف خودتان را مشخص کنید و با ارسال انرژی مثبت به کائنات برای رسیدن به اهداف خود کمک بگیرید. فقط کافی است کارهای زیر را انجام دهید.

 • مثبت فکر کنید و مثبت بنویسید.
 • اهدافتان را با جزئیات دقیق و خیلی واضح بنویسید.
 • برای نوشتن درباره اهداف آن‌ها را در زمان حال بیان کنید.
 • از نوشتن خسته نشوید و بارها و بارها هدفتان را تکرار کنید!

 

راه رسیدن به هدف و آرزوها

 

راه رسیدن به هدف و آرزوها

یک راه رسیدن به هدف و آرزوها نوشتن آن‌ها است که در بخش‌های پیش به‌صورت کامل درباره نحوه نوشتن لیست آرزوها صحبت کردیم. نحوه نوشتن این لیست به شرح زیر است:

نحوه نوشتن لیست آرزوها

اگر می‌خواهید آرزوهایتان برآورده شود باید ابتدا خواسته‌ای که دارید را مشخص کنید و بدانید که دقیقاً چه چیزی می‌خواهید. سپس با رعایت نکات زیر شروع به نوشتن کنید که یکی از راه‌های رسیدن به اهداف و آرزوها همین نوشتن است.

 • با حس خوب بنویسید.
 • افکار منفی را از خود دور کنید.
 • از رسیدن به آرزوهایتان مطمئن باشید.
 • به خدا توکل کنید و تردید را از خودتان دور کنید.
 • به کائنات انرژی مثبت بدهید تا جواب ارتعاش‌های مثبت شما را بدهد.
 • فقط به نوشتن بسنده نکنید. به‌صورت فیزیکی برای رسیدن به آرزوها و خواسته‌هایتان تلاش کنید.

 

کلام پایانی

همه ما می‌دانیم که نوشتن خواسته‌ها و اهداف می‌تواند یکی از راه‌های رسیدن به آن‌ها باشد. اما طرز نوشتن خواسته‌ها اهمیت زیادی دارد. به همین خاطر ما در این بلاگ تصمیم گرفتیم تمام مراحل مربوط به نوشتن اهداف و خواسته‌ها روی کاغذ را برای شما بگوییم و به سؤالاتتان در این زمینه پاسخ دهیم.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

دریافت سفارش در تهران با پیک موتوری زیر 5 ساعت! ارسال پستی رایگان کل کشور بالای ۴۰۰ تومان | ۰۲۱۲۲۱۸۷۴۰۲ – ۰۹۳۰۲۲۲۰۷۴۷

اعتبار خرید 45 تومانی
پوچ
ارسال پستی نیم بها
اعتبار خرید ۳۵ تومانی
تخفیف ۱۰٪
تخفیف ۱۵٪
شانستو برای گرفتن هدیه تست کن (بخاطر تابستون!)

موبایل و آدرس ایمیلتو وارد کن، بعدش گردونه رو بچرخون

خیلی آسون، هدیه ایکه میبری خودبخود روی سبد خرید سفارشت اعمال میشه